20 دلیل برای اینکه به نیوزلند مهاجرت کنیم ...

1389/12/16 ساعت 09:54

والا اینم جواب:  

اول از همه بگم که نیوزلند از نظر رتبه بندی دنیا برای شرایط زندگی سومین کشور دنیا است و این خود یعنی یه دنیا حرف. بریم سراغ جواب ها. من اصل مطلب اقای ناصر رو حذف نکردم که مقایسه رو راحت تر کرده باشم. جواب ها آبی رنگ هستند:


1- شما اگه بخوای بری نیوزیلند، به معنای واقعی کلمه یکی از سخت ترین پروازهای دنیاست، یعنی اگه از تهران بخوای بری حداقل تعداد پروازی که باید عوض کنی، 3 تاست (اگه از شهرستان میای میشه 4 تا!!). در بهترین حالت هم یه روز طول میکشه برسی اونجا!! تازه خدادتومن هم پول پروازت میشه!!! اگر هم فکر می کنین که فقط واسه ایران اینجوریه، سخت در اشتباهید، چون به همه جای دنیا پروازهاش اینجوریه! الا استرالیا که بغل دستشه! یعنی اگه یه جایی به غیر از استرالیا برین، یه جورایی برگشتت با خداست! 

همه جور پرواز برای اینجا هست. از مسیر مالزی می تونید با دوتا پرواز بیاید اینجا و در ضمن فرودگاه اوکلند توی دنیا رتبه اول رو کسب کرده. از اینجا برای امریکا پرواز مستقیم داره و همین طور با دوتا پرواز می تونید برید کانادا. برای افریقا و همین طور امریکای جنوبی. چین و مالزی و تایلند و سنگاپور و کره و ... همه با یک پرواز امکان پذیر هست.. قیمت پرواز ها هم در مقایسه با پروازهای کانادا و .. تقریبا یکی است.


2- نیوزیلند بر عکس همه جاهای دنیاست، یعنی اگه ایران شبه، اونجا روزه و بر عکس!! یعنی شما همیشه بر عکس همه دنیایین! بعد اینکه چون نیمکره جنوبیه، فصلهاشم با بقیه دنیا فرق می کنه! مثلا فرض کنید که حسن آقا که تو نیوزیلند زندگی می کنه، بخواد با عمه جانش تو تهران تلفنی صحبت کنه و اگه اون از سرما بگه، عمش باید از گرما بگه! حسن آقا از شب میگه، عمش از روز!! اون تو رخت خوابه، عمش داره نهار درست میکنه!! یعنی آخر همدلی با بقیه دنیاست! 

 

نیوزلند از نظر آب و هوا واقعا عالی هستند. تابستان های افتابی و گرم با رطوبت خیلی پایین. زمستان ها در جزیره شمالی کمترین میزان دما حدود ۴ درجه است و سردتر نمی شه و برف نمیاد. البته کوه های اطراف برای اسکی توی زمستان برف دارند. پاییز اینجا منطبق بر بهار نیمکره شمالی هست و تقریبا هوای یکسانی دارند و همین طور در بهار اینجا و پاییز نیمکره شمالی. اینجا در تابستان ۹ ساعت و زمستان ها ۷ ساعت اختلاف ساعت با ایران هست یعنی تقریبا عصر که از سرکار میاید خونه تقریبا ایران صبح شده و میزان ساعت مشترک برای ارتبط کاملا کافی هستش.


3- نیوزیلند اینقدر دوره از دنیا که هر 6 ماه یکبار تو اخبار می شنوی اسمشو، اونم اگه یه زلزله ای چیزی توش اتفاق بیافته!! 

نیوزلند یکی از زیباترین طبیعت ها رو داره و خیلی از فیلم های معروف و مستند های زیبا در اینجا ساخته شده و همین طور خیلی اهل دخالت در سیاست نیست که من واقعا از این موضوع خوشحالم.


4- اگه تو نیوزیلند بخوای تعطیلات مثلا دو هفته مرخصی از محل کارت بگیری، بری سفر، نمی تونی بیای مثلا اروپا یا ایران، یعنی مثلا بیای وارد دنیای بقیه آدمای دنیا بشی! باید تو همون جزیره بمونی! یا خیلی بخوای به خودت حال بدی بری استرالیا!! اونم مثل نیوزیلند می مونه و خیلی فرقی نمی کنه!! مگه اینکه بخوای کانگورو ببینی!!

 از نیوزلند همونطور که گفتیم برای تقریبا خیلی جاها پروزا مستقیم وجود داره و قیمت تورهای مسافرتی هیچ فرقی نداره. مثلا با ۶۰۰ دلار می تونید ۲ هفته برید استرالیا.. و همون طور که گفتم برای جاهای توریستی مثل چین- مالزی- تایلند- امریکا و ... پرواز مستقیم داره و در ضمن از اینجا می تونید بهترین جاها رو برید که فقط عکسهاش رو توی اینترنت دیدد با ساحل های رویایی مثل فیجی - هاوایی و وو خیلی جاهای دیگه


5- لهجه انگلیسی نیوزیلندیا که همه دنیا رو کشته! یعنی میگن اگه لهجه اینا رو بفهمی، انگلیسیت تکمیله!! بی خود نیست که سازمان مهاجرتش آیلتس 6.5 می خواد!! شک نکنید به خاطر همین بدی لهجه خودشونه!!! می گن بنده خدای مهاجر وقتی میاد، بتونه از پس روزمرش بر بیاد تا بعد کم کم زبون ما رو یاد بگیره!! 

راستش همه جای دنیا لهجه خاص خودشون رو دارن حتی امریکایی ها و استرالیایی و کانادایی ها و ... فهمیدن اشون فقط و فقط نیاز به تمرین و صبر و عادت داره و در ضمن اینجا برخوردشون در این مورد واقعا عالی هست و اگر نفهمی چی می گن و بهشون بگی می گن متاسفانه ما تند حرف می زنیم و لهجه امون سخته و غیره ...


6-  یعنی نظر منو برای مهاجرت بخواین، بدترین سیستم مهاجرتی دنیا برای نیوزیلنده، یعنی اگه بخوام کیلویی حرف بزنم، وقتی که بعد از هزار مکافات و استرس "Expression of interest" شما پذیرفته شد، نفری 2 کیلو مدرک باید بفرستید حداقل!! کم کم 400-300 هزار تومن پول پست مدارکتون با دی-اچ-ال یا پستهای مشابه اون میشه!

راستش این رو بدون اقرار باید بگم که بهترین سیستم مهاجرت رو داره. حتی یک بار هم احتیاج نیست توی اون صف های طولانی سفارت خونه ها وایسی و منت این و اون رو بکشی و اینکه ایمیلی جوابت رو می دن و در صورتی که در مورد کانادا هیچ جوری نمی شه با افیسر ارتباط برقرار کرد. ما خودمون به شخصه چندین بار به افیسرمون زنگ زدیم و ازش پرسیدیم کی ویزا مون حاضر می شه و غیره .. در مورد اقدام کردن که همه چی شفاف و اینترنتی هستش

7- بزرگترین شهر نیوزیلند که اوکلند باشه، روی 48 تا آتشفشان بنا شده!! من مطمئن نیستم، ولی میگن که بیمه خونه تو اوکلند مشکل داره!!

اینجا ۷ اتشفشان خاموش و مشهور داره بقیه اش هم احتمالا اینقد کوچیک هستند که به چشم نمیاد

8- اگه خدا یه روز زد پس کلتونو خواستین برین نیوزیلند، مواد غذایی نبرین که اونجا ممنوعه!! سگی، جک و جونوری، چیزی هم دارین بفروشین یا هدیه اش بدین به خلق الله، چون اونم ممنوعه!! 

این به خاطر سلامت خودتون - مردم و همین طور حیوون ها و کشاورزی هستش و در ضمن اینجا همه چیز پیدا می شه پس اصلا احتیاجی به اوردن چیزی نیست. در ضمن اون هایی که مواد خوراکی میارن اشتباه محضه چون در نهایت باید عادت کنید با مواد اینجا زندگی کنید .. نهایتا برای ۶ ماه می شه چیز میز اورد بقیه اش چی .. در ضمن مواد خشک و پخته و .. اشکالی نداره .. ما خودمون دفعه اخر اجیل - گز - باقلوا - زرشک - زعفران و .. اوردیم .


9- شنیده ها حاکی از اینه که برنامه های صدا و سیمای نیوزیلند خیلی مزخرفه! از طرفی چون دور از دنیاست، هیچ ماهواره ای هم اونجا برنامه پخش نمی کنه، خلاصه تلوزیون رو اگه تو ایران تحریم می کردین، اونجا هم باید تحریم کنید البته نه به خاطر د*ر*و*غ، به خاطر آب بستن به برنامه هاشون!! 

اخرین و بهترین سریال های روز دنیا اینجا از تلویزون های مجانی پخش می شه. هر شب فیلم داره و همین طور سریال های کمدی و برنامه های روز دنیا مثل american idol و کلا از این چیزها. اینجا دیش های Sky و  Free view که جز معروف ترین های دنیا هستند رو با ماهی حدود 20 دلار می تونید داشته باشید و در ضمن می تونید ماهواره بگیرید و همه کانال های ایرانی رو هم بگیرید.


10- میگن دستفرمون نیوزیلندی ها هم مثل ایرانی ها حرف نداره، یه واژه هم براش درست کردن: Hoon. ولی برای اونایی که تو ایران دست فرمون بودن اونجا میشه بهشت!!

اینجا همه رانندگی براشون مثل بازی می مونه. چون نه ترافیکی وجود داره و همه قوانین رو رعایت می کنن. و همیشه خیالت راحته هیچ کسی یهو نمی پره وسط خیابون. اما تصادف اینجا در سال به 20 نفر نمی رسه و اونوقت شما با ایران مقایسه می کنید که بالاترین امار مردگان از تصادف هستش ؟؟

11- میگن که تعداد اتوبان ها اینقدر زیاده که آدم راهشو گم می کنه، البته شما برعکسشو بخونین، یعنی اتوبان نداره!! و چون همیشه اونجا بارون میاد، پس حتما رانندگی تو این اتوبان!!! ها رو تو بارندگی دوست خواهید داشت!!

 

اینجا شب ها بیشتر بارون میاد تا روزها و همون طور که دوستمون گفتند تعداد روزهای افتابی سال خیلی زیاد هست.

12- موسیقی راک نیوزیلندی!! احتمالا نیوزیلندی ها می دونن من چی میگم!! 

خیلی نمی دونم در مورد این - فقط می دونم Australian idol پارسال نیولندی بود و الان هم کلی معروف شده


13- میگن با این که تعداد گوسفندهای نیوزیلند 10 برابر آدمهاش هست! ولی گوشت قرمز خوب تو نیوزیلند پیدا نمیشه!! همش صادر میشه، عین مملکت خودمون!! 

بهترین گوشت - بهترین شیر و لبنیات - بهترین غذاهای دریایی با قیمت های خیلی عالی همه جای نیوزلند به راحتی برای همه قابل دسترس هست. من هنوز توی این چند وقت گوشت با چربی و اشغال ندیدم توی سوپرمارکت مگر توی مغازه های کره ای و چینی


14- و یه چیز دیگه اینکه خونه ها تو نیوزیلند خوب ساخته نشدن و سردن!! و شش تا شش تا باید لباس بپوشی تا سردت نشه!! ولی حساب اینم بکنین که یهو باید پنج تاشو در بیاری چون یه ساعت بعدش هوا ممکنه که گرم بشه!!

دمای اوکلند از سردترین تا گرمترین دمای زمستانی و تابستانی بین 30 تا 5 هست. دیگه خودتون حساب کتاب کنید. پس احتیاجی به سیستم گرمایش و سرمایش ندارن.

15- 40 ساعت کار در هفته!!  بیشتر از اروپا و شایدم آمریکا!! 

اینجا هر روز سر ساعت 5 همه می رن خونه و همیشه وقت کافی برای کارهایی که بهت محول می شه وجود داره و همه در ارامش و خونسردی کار می کنن. همیشه می تونی روی برنامه اتوبوسها و یا حتی زمان رانندگی ات حساب کنی. اگر هر روز ساعت 8 از خونه میای بیرون و 8:30 می رسی و همیشه می تونی روی زمان بندی که می کنی حساب کنی.


16- سوراخ بودن لایه ازن در این منطقه و اشعه فرابنفش که شما بهتر از من میدونید که چقدر مضره! ولی اشکال نداره، دیگه پول واسه برنزه شدن نمی دین! همیشه برنزه این!! 

با استفاده از کرمهای ضد افتاب می تونید خودتون رو مصون کنید و در ضمن قبل از ساعت 11 صبح و بعد از ساعت 5 عصر افتاب هیچ ضرری نداره و در وسط روز که اکثرا سرکار هستید و یا در اخر هفته ضد افتاب می تونید بزنید.


17- هوای به شدت متغیر!! یعنی گرما و سرما و بارندگی درهم و تو یه روز و تو همه فصلهای سال!!    

این اتفاق فقط توی ماه اول بهار و ماه اول پاییز میافته مثل ایران خودمون توی اواخر اسفند و اوایل فروردین که می گن هوا دزده .. پس خیلی چیز عجیب و جدیدی نیست.


18- می گن که با اینکه اوکلند یه میلیون بیشتر جمعیت نداره، ولی ترافیکش یه چیزی تو مایه های تهرون خودمونه!! و بدبختی اینه که سیستم حمل و نقل درست شهری هم نداره! مثلا برای یه مسیر 5 دقیقه ای باید 2 تا اتوبوس عوض کنی!! مترو هم نداره، دنبالش نگردین!!! آخه اونجا که همش آبه و جزیره جزیره، چجوری می خوان مترو بزنن؟!

 برنامه های اتوبوس های اینجا بسیار منظم هستش و اتوبوس ها همه جا حتی کوچه پس کوچه ها رو هم پوشش می دن. همسر من هر روز 15 دقیقه می رسه سر کار و من با اینکه محل کارم نسبتا دور هستش نیم ساعته می رسه. اینجا ترافیک موقع صبح و عصر هست ولی اونقدر روون و مرتب هست که اصلا حسش نمی کنی و یا عصبی نمی شه و مثل ایران هی یکی نمی پیچه جلوت و یا ساعت ها یه جا وایستی و تکون نخوری.. اصلا تقریبا مثل مقایسه سفید و سیاه هست این موضوع.


19-  میگن که اینترنت در نیوزیلند گرونه!!  اگه بخوای مثلا این کشور رو با یکی از کشورهای اروپایی مقایسه کنیاین یعنی آخرش!!! بعد تازشم در همه جای اون اینترنت پیدا نمی کنی!! بعضی جاها هنوز سیستم دایلآپ با قیمت بالا در خدمت شماست!!

جدیدترین و بهترین سرعت اینترنت اینجا به راحتی قابل دسترسی هست و با شارژ ماهانه حدود 90 دلار می تونید خط تلفن مجانی (تماس های داخل نیوزلند خط ثابت کاملا مجانی) و اینترنت حدود 20 گیگ با سرعت عالی داشته باشید و مودم وایرلس مجانی و بدون سانسور و غیره .. دیگه چی می خواهید؟؟؟

20- پوشش تلفن همراه هم می گن ایران بهتر از نیوزیلنده!! گناهش پای اونی که به من گفت!! 

من فکر کنم جواب این سوال رو توی وب سات Telecom , سایر اپراتورها پیدا کنید. کافیه دنبال پوشش شبکه بگردید و به شما نقشه کل کشور رو با پوشش موبایل کوچه به کوچه نشون می ده که خودش جواب سوال رو می ده ... :) 

 

 

در نهایت اینکه هیچ کسی نمی تونه به شخص دیگه پیشنهاد کنه که برای مهاجرت به کدوم کشور بره. این یک انتخاب شخصی هستش ... 

به هر حال موفق باشید. از ناصر عزیز هم ممنون که بحث رو باز کردن تا بشه به نکات بیشتری با دقت و ریزه کاری بیشتر پرداخت. ب 

موفق باشید.  

سپیده ...

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند