اقدام برای تحصیل در نیوزیلند

1390/05/16 ساعت 08:55

آخرین پستی که نوشتم راجع به ادامه تحصیل بود و اینکه بالاخره علم بهتره یا ثروت؟! بالاخره مهاجرت کنیم که ادامه تحصیل بدیم یا ادامه تحصیل بدیم که تهش به مهاجرت ختم بشه؟! تو این پست می خوام به این سوال ها جواب بدم:


1- برای چه مقاطع تحصیلی میشه اقدام کرد؟

2- چه زمانی باید اقدام کنیم؟

3- کجا باید مدارک رو بفرستیم؟

4- چه پیش نیازهایی برای دانشگاه مورد نیاز هستش؟

5- چقدر هزینه داره ادامه تحصیل؟

6- چقدر باید زبان بدونیم؟

7- کجا باید برای ویزا اقدام کنیم؟

8- چه مدارکی برای ویزا لازمه؟

9- چند وقت طول میکشه تا ویزا بیاد؟

10- آیا احتمال رد شدن ویزای تحصیلی هست؟

11- آیا برای اقدام نیاز به وکیل هست؟


و فکر کنم سوالات به اندازه کافی هستند که جوابشون به شما کمک کنه که راجع به ویزای تحصیلی اطلاعاتتون رو بیشتر کنید. بریم سر جواب ها!


1- برای چه مقاطع تحصیلی میشه اقدام کرد؟

برای همه مقاطع برای ویزای تحصیلی میشه اقدام کرد، فرقی هم نمیکنه که چند سالتونه و آیا مدرک تحصیلی عالی قبلی داشتین یا نداشتین. این جماعت غربی مثل هر چیز دیگه ای تو زندگیشون، موقعی یه کاری رو تو زندگیشون انجام میدن که دلشون بخواد! مثلا میبنین که طرف عمری ازش گذشته تازه میخواد دکترا یا فوق لیسانسشو شروع کنه و یا یکی رو من اینجا میشناسم که شروع کرده لیسانس آی-تی بگیره، سال اوله و یه لیسانس موسیقی هم داره که باهاش داره نون میخوره یه جورایی! کلا جماعت هدفدارین اینا! آخرش این که فکر نکنین چون سنتون بالاست بهتون ویزا نمیدن! چون اینا فکر می کنن ما هم مثل خودشونیم! ;)
 

2- چه زمانی باید اقدام کنیم؟

زمان اقدام برای دکترا مثل اکثر جاهای دنیا که زمان مشخصی نداره. دانشگاههای نیوزیلند مثل بقیه چیزاش (منظورم زمانه!) برعکس جاهای دیگه دنیاست. یعنی ترم یکش اواخر فوریه شروع میشه (اوایل اسفند ماه) و ترم دومش هم اواخر تیرماه شروع میشه. آخرین زمان اقدام هم بسته به دانشگاه متفاوته. دو بار تو سال معمولا دانشگاهها دانشجو می گیرن،  و این دو زمان هم یکیش حدودا اواسط یا اواخر پاییزه و اون یکی دیگه اواسط بهار. چون دانشگاهها تقویم های اموزشی متفاوت دارن پس من اینجا نمی تونم اطلاعات دقیقی بزارم. تو این پست لیست دانشگاههای نیوزیلند رو اوردم. تو سایت دانشگاهها می تونین چک کنین خودتون.

3- کجا باید مدارک رو بفرستیم؟

هر دانشگاهی یه International Office داره که مدارک باید به اونجا فرستاده بشه. اما برای مقاطع لیسانس به بالا اول باید سوپر وایزر یا همون استاد مشاورتون به توافق برسین که می خواین رو چی کار کنین، بعد مدارکتون رو بفرستین.

4- چه پیش نیازهایی برای دانشگاه مورد نیاز هستش؟

مهم ترین پیش نیاز، مدرک زبانه که به صرفتونه که آیلتس بگیرین. اکثرا هم نمره 6.5 می خوان به شرطی که نمره کمتر از 6.0 نداشته باشین. بقیه موارد هم رشته با رشته تفاوت می کنه. مثلا اگه می خواین فوق لیسانس پرستاری بخونین، خوب لیسانستون هم باید پرستاری باشه نه مهندسی کامپیوتر!

5- چقدر هزینه داره ادامه تحصیل؟

هزینه دانشگاههای نیوزیلند بالاست. برای فوق لیسانس، حدودا 30،000 دلار نیوزیلند و برای رشته های لیسانس حدودا 22،000 دلار نیوزیلند در سال است. ولی این مقدار از دانشگاه به دانشگاه تفاوت می کند.

6- چقدر باید زبان بدونیم؟

این سوال تکراریه! نمی دونم چرا دوباره به این سوال دارم جواب می دم؟ ولی جواب سوال 4 رو ببینید اگه اون سوال و جوابشو نخوندین!

7- کجا باید برای ویزا اقدام کنیم؟

سفارت نیوزیلند تو دبی (امارات متحده عربی) مدارک مربوط به دانشجوا رو بررسی می کنه. قدیم سفارت نیوزیلند تو تایلند این کار رو می کرد. 650 دلار نیوزیلند هم هزینشه. اگه جای دیگه ای جز ایران زندگی می کنین، از لینک زیر استفاده کنین:


8- چه مدارکی برای ویزا لازمه؟

این سه تا لینک رو ببینین:

9- چند وقت طول میکشه تا ویزا بیاد؟

برای ویزای دانشجویی سفارت نیوزیلند تو دبی 45-30 روز طول میکشه تا جواب بده، اما انتظار بیشتر و یا خیلی بیشتر از این ها رو هم داشته باشین.

10- آیا احتمال رد شدن ویزای تحصیلی هست؟

در صورتی که مدارکتون ناقص باشه، مدارک غیر واقعی نوشته باشین توی فرم ها و جواب آفیسر رو در مکاتبات احتمالی ندین، چرا که نه؟! 

11- آیا برای اقدام نیاز به وکیل هست؟

نه! اگه پولتون زیادیه و یا حوصله ندارین خودتون اقدام کنین و یا به هر دلیل دیگه ای می خواین یه نفر رو خوشحال کنین، وکیل بگیرین...:)

//ناصر

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند