به کجا مهاجرت کنیم !

1390/07/21 ساعت 10:42
برای اونهایی که نمی دونن هنوز کجا برن و برای اونهایی که می دونن کجا برن اما نمی دونن چرا :) قسمت اول: 


مقایسه نیوزلند و استرالیا!


دیروز یه چارتی پیدا کردم که از جهات مختلف به صورت کلی این دو کشور رو مقایسه کرده بود:


معیار
نتیجه (استرالیا و نیوزلند)
سطح رضایت از زندگی
مساوی
خودکشی
نیوزلند تقریبا نصف استرالیا
مصرف سیگار
نیوزلند کم مصرف تر با اختلاف کم
مصرف الکل
نیوزلند پرمصرف تر با اختلاف کم
تحصیلات و اطلاعات و غیره
نیوزلند با اختلاف کم در سطح بهتری هست
اشتغال
نیوزلند میزان اشتغال بیشتری داره
سطح درامد
استرالیا سطح درامد شخصی بیشتری داره
امنیت
نیوزلند با اختلاف زیاد در سطح بهتری هست
سطح اعتماد اجتماعی
نیوزلند در سطح بهتری قرار دارد
میزان دسترسی به اینترنت
نیوزلند در سطح بهتری قرار دارد


راستش این مدت که نبودم خیلی ها که به مهاجرت فکر می کنند ازم خیلی سوال ها کردند و اکثرا این سوال اول و اخرشونه که آیا راضی هستی از انتخابی که کردی ! اگر دوباره قرار باشه انتخاب کنی بازم می ری نیوزلند ! آیا حاضری برگردی !

راستش از اینکه نیوزلند رو انتخاب کردم واقعا راضی هستم .. نمی دونم تعداد ایرانی هایی که توی هر کشوری هستند چقدر تاثیر می ذاره روی زندگی ادم اما من هنوز بعد از این مدت دنبال دوست های خوب می گردم. منظورم این هست که تعداد ایرانی های نیوزلند و گردهمایی هاشون و غیره خیلی کمتر هست نسبت به کشورهایی مثل کانادا و استرالیا و این گاهی برام جای سوال می ذاره که اینکه ایرانی دور ادم بیشتر باشه بهتره یا بدتر .. به هرحال حس می کنم این چند ساله نیوزلند در ایران خیلی شناخته تر شده و در اینده نه چندان دور تعداد ایرانی های اینجا بیشتر از اونی بشه که انتظارش رو داشتیم .. من هرچند دوستان و حتی فامیل های نزدیک در کانادا و استرالیا دارم هنوز از انتخاب ام راضی هستم ..

موضوع دیگه ای که گاهی باعث می شه نیوزلند طرفداران کمتری داشته باشه دوریش از سایر نقاط دنیاست و یه جورهایی اون اخبار و هیجاناتی که بقیه خیلی شدید درگیرش می شوند رو نداره .. حالا این که این موضوع خوبه یا بد یه مورد کاملا سلیقه ای هستش .. اما مساله ای هست که به وضوح به چشم می خوره ..


رفتن، دل کندن، ریشه های جدید و عادت های جدید پیدا کردن کار ساده ای نیست. مهاجرت تاریک نیست اما ساده هم نیست. اما اگر کسی باشه که این راه رو رفته باشه احساس ادم خیلی بهتر می شه و می گه که خوب فلانی رو فلان جا دارم و یا از طرفی این همه رفتن و خوشحال هستند من هم می رم .. به عنوان یک تجربه شخصی برای من مهاجرت به نیوزلند سخت بود چون هیچ احد الناسی رو اینجا نمی شناختم و هیچ کسی رو هم ندیده بودم که این راه رو رفته باشه .. 


اونهایی که تصمیم رفتن دارند باید تحمل چیزهای جدید رو داشته باشند. از دست خیلی چیزهای اعصاب خرد کن ایران شاید خلاص بشن اما در عوض برای جا افتادن باید صبر داشته باشند. برای پیدا کردن دوستانی که بهشون احساس نزدیکی کنند و جای دوستان قدیمی رو پر کنند باید صبر داشته باشند. برای اینکه دیگه موقع زبان دوم حرف زدن فکر نکنند باید صبور باشند. برای پیدا کردن جایگاه های قبلی اشون سر کار باید صبور باشند. باید کلی چیزهای جدید یاد بگیرند. کلا باید صبور باشید و اعتماد به نفس داشته باشید. 


شاید استرالیا برای ما ایرانی ها شناخته تر شده باشه و دیگه الان هرکسی رو ببینی یه نفری رو می شناسه که خلاصه استرالیا زندگی می کنه اما شاید راحت نشه کسی رو پیدا کرد که نیوزلند باشه ... اما می خوام فقط بگم مطمئن باشید جلوتون تاریک نیست... 


اگر هنوز به راحتون شک دارید و یا براتون تاریکه هر سوالی که این راه رو براتون سبک و روشن می کنه رو بپرسید.. 


بعد از برگشت از سفر فعلا این پست رو برای دستگرمی دوباره نوشتم .. حتما با پست های جدید بر می گردم ..

سپیده ..

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند