X
تبلیغات
رایتل

ایرانی های خارج ! ایرانی ها داخل !

1390/10/22 ساعت 05:50

راستش از روزی که اومدم این موضوع هم زیاد به گوشم می خورد و هم برام جالب بود و هم جای سوال داشت.. شاید شما هم باهاش زیاد برخورد داشتید یا حداقل شنیدید. هرکی از ایران می ره خیلی می شنوه البته از خود هموطنان که با ایرانی ها زیاد رفت و ادم نکنید .. و هیچ کسی هیچ جوابی نمی ده خوب چرا ؟!! منم راستش هنوز جواب قاطعی پیدا نکردم اما خوب یه سری دلایلی که باهاش خودم رو گول زدم شاید منطقی باشه .. و البته هنوز دنبال جواب هستم .. 

 

وقتی از ایران می ریم حداقل اکثر ماها ممکنه فامیل و یا دوستی که خیلی باهاش صمیمی بوده باشیم در کشور مذکور نداشته باشیم .  و در واقع از همین نقطه است که غربت معنی پیدا می کنه.. بنابر دوستی هایی رو که شروع می کنیم در واقع جایگزین خانواده و فامیل و رفاقت های صمیمی قبلی امون می کنیم ناخوداگاه .. نه جایگزین بلکه در واقع خالی بودن جای اونها رو با این دوستی های جدید پر میکنیم ولی در واقع رابطه ای که ایجاد می شه رابطه به اون نزدیکی نیست ولی توقع ذهنی یه همچین رابطه ای هست بنابر این ناخوداگاه رابطه رو دچار یه سری تضادهایی می کنه ..  

از طرفی ما ایرانی ها اصولا تعارفی و توقعی هستیم .. هرچی هم که بگیم نیستم ..نه ما تعارفی نیستیم و غیره می دونیم که درست نیست .. حالا توی جامعه ای کوچکتری قرار گرفتیم با همون اخلاق های گند قبلی .. تعداد روابط کمتر هست .. تعداد تماس های تلفنی و بیرون رفتن های دسته جمعی و مسیج های جوک و غیره همه به میزان قابل توجهی پایین می یاد و حالا اون توقع از ارتبطاتی که مثلا درجه اش در ایران ۱۰۰ بوده و بین ۵۰ تا دوست پخش می شده حالا با همون درجه بین ۱۰ تا دوست و اشنا پخش می شه و خوب قطعا راحت تر و در بازه های زمانی کوتاه تری باعث دلخوری می شه .. 

وقتی پامون رو می ذاریم بیرون خیلی هامون سعی می کنیم کمی خارجی بیشتر و رک باشیم و تعارفی نباشیم و غیره .. اما ایا امادگی دریافت یه رفتار متقابل اینچنینی رو از یک ایرانی که اونم سعی کرده خارجی بشه و رک باشه و تعارفی نباشه رو داریم ؟! فکر نکنم .. در واقع ما فقط یک طرف قضیه رو درست می کنیم و خودمون رو رک نشون می دیم اما طرف دیگه قضیه اینه که اگر کسی با شما رک بود باید طاقتش رو داشته باشید که فکر نکنم داشته باشیم ..  

 

 اتفاق دیگه ای که می افته اینه که به دلیل محیط جدید و شرایط جدید بعضی اخلاق های جدید پیدا می کنیم .. مثلا شاید قبلا ادم خیلی موفقی بوده فردی و وقتی اومده اینجا هنوز به اون موفقیت نرسیده و یا اصلا توقعاتی که از پیشرفتش داشته هنوز اتفاق نیافتاده و این باعث می شه احساس کنه عقب مونده و یا دیگران در موردش اشتباه فکر می کنند و یا دچار خلاصه عدم اعتماد به نفس بشه .. این باعث می شه توی محاوره های روزانه بابت هر مکالمه ای با هر موضوعی مرتب از خودش تعریف کنه و موفقیت های قبلی اش رو بگه و یا شاید غلو کنه و حتی دورغ بگه .. اخلاقی که قبلا نداشته .. اما غافل از اینکه این کم کم به یه عادت و اخلاق روزمره تبدیل می شه و باعث می شه دیگران از هم صحبتی و یا معاشرت با طرف لذت نبردند .. و حتی در موارد نادر دیده شده کسانی رو که از خودش موفقیت تر هستند جلوی چشم دیگران بد نشون بده و غیره .. و حتی کارهای فجیع تر کنه .. که حالا من نمی گم اینجا بده .. 

 

پایبند نبودن به قانون کشور جدید از اونجاییکه ایران کشور بی قانونی هست و یه جورایی زیرابی رفتن و دودره کردن دلیل دیگه ای می شه که ایرانی ها اخلاق های خوبی در برخورد باهم نداشته باشند .. یه نصیحتی که همیشه اینور اب می شنوید این هست که با ایرانی ها معامله نکنید .. چرا .. چون هنوز اخلاقهای به هم انداختن و غیره رو یدک می کشیم ..  واجبه در این مورد یه داستان خیلی خیلی جالب براتون تعریف می کنم اون پایین صفحه.  

  


یه دلیل دیگه هم شاید اینه که تیپ ادم هایی که مهاجرت می کنند و یا پناهنده می شن و یا .. خوب متفاوت هست و اینکه ما معمولا دوستان ایرانی رو در دانشگاه و مدرسه و محل کار پیدا می کنیم و یا افرادی هستند که با ما همفکر هستند و یا علایق مشترکی داریم و خوب این باعث می شه راحت تر کنار بیایم ولی اینجا معمولا ایرانی ها رو توی جمع ها و مهمونی ها و غیره باهاشون اشنا می شیم و خوب پیدا کردن کسی که هم تیپ و سلیقه باشه کار مشکل تری میشه ..


ولی از این قضایا که بگذریم ایرانی ها باید یه کم از خود گذشته تر یه کم با فکر تر و یه کم مهربونتر باشند اینجا تا بشه گفت با ایرانی رفت و امد کنید .. البته خدا رو شکر من واقعا دوستان خوب ایرانی اینجا دارم و همشون از همین مهربون ها هستند .. حالا ایشالا شما هم به جمعشون اضافه بشید ..

 در کل من اصلا موافق این جمله نیستم که بگیم با ایرانی ها معاشرت نکنید .. چون این خودمون هستیم که می تونیم رابطه موفق بسازیم و یا کسانی رو که رابطه موفقی باهاشون نداریم حذف کنیم .. اونها که حذف می شند حتما دوستان خوبی برای بعضی دیگه از ادم ها هستند اما نه لزوما برای ما و شاید ما هم برای اونها دوستان خوبی نباشیم .. 


به امید پیدا کردن دوستان خوب برای همتون که اصلا هیچ وقت معنی غربت رو نفهمید :)


--------------------------------------------

داستان:: 


یه فرش فروشی ایرانی اینجا بود که اتفاقا شدیدا هم حراج کرده بود و واقعا فرش ها قشنگی داشت. ما هم خیلی تازه وارد بودیم رفتیم اونجا و یه  اقای ایرانی که صاحب اونجا بود شروع کرد تعریف و غیره  .. خلاصه کلام اینکه گفت می تونید هر فرشی دوست داشتید ببرید و تا یک هفته داشته باشید و اگر به مبلمان نمی اید و یا دوست ندارید پس بیارید .. همه اینجا همین کار رو می کنند و این جملات رو به وضوح و چندیدن ن ن بار گفت و ما چندین بار پرسیدیم باید حتما اگر برگردوندیم تعویض کنیم و یا پس می گیرید و با کلی اب و تاب تعریف کرد که نه پس می گیریم .. اصلا مشکلی نیست .. و ما کلی گفتیم اخه ما مطمئن نیستیم و غیره و خلاصه با زبان بسیار چربی به ما یه فرش فروخت .. و در اخر هم گفت اگر دوست نداشتید حتما بیاریدش ها .. و در ضمن با ایرانی ها اینجا رفت و امد نکنید .. 


ما رفتیم خونه و از شانس بدمون رنگ فرش و رنگ مبل ها کنار هم تقریبا زار می زندند و همون روز .. دقت کنید همون روز شاید به فاصله یکی دو ساعت فرش رو براش بردیم و با کلی معذرت خواهی گفتیم اره مجبوریم پس بدیم .. و داستان شروع شد .. نه ما پس نمی گیریم .. ما حراج کردیم قیمت هامون خیلی پایینه واسه همین دیگه پس نمی گیریم و  ... بعد از دقیقا 1 ساعت از خر شیطون اومد پایین و گفت باشه پس می گیریم .. بعد رفت سراغ دم و دستگاه اشون که پولمون رو بده گفت نه دیگه نمی تونیم اصلا پس بدیم .. فکر کنم نقطه جوش ما رو گذرونده بود واقعا . ننه ات خوب بابات خوب چرا نمی تونی ؟ اخه شما با کردیت کارت پول دادید دیگه الان رفته به حساب .. و وقتی رفت به حساب دیگه که نمی شه برگرده .. فک کنم فکر کرده ما از پشت کوه اومدیم یا تازه واردیم و نبفهمیم .. الانم که تعریف می کنم یه هفت هشت تا فحشی دلم می خواد بهش بدم .. اخه ادم عاقل روز تعطیل هیچ Transaction کردیت کارتی اونم تو دو ساعت نمی ره به حساب تو .. تازشم که رفته باشه مثل اب خورد می شه برش گردون .. خلاصه کش نمی دم قضیه رو ما فرش رو پس دادیم اما درسی گرفتیم بس محکم از این حکایت .. 

در مورد معامله با هندی ها و عرب ها هم همین حکایت هست البته .. 

سپیده 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند