X
تبلیغات
رایتل

چند نکته برای کار پیدا کردن در نیوزلند

1390/11/26 ساعت 22:26

تو این پست سعی دارم که راجع به کار پیدا کردن و مراحل اون بنویسم و سعی کردم که تمام منابعی که استفاده می کنم نیوزلندی باشه. ولی واقعیتش تفاوتی ندیدم بین سیستم نیوزلندی و انگلیسی. تقریبا همون استانداردهایی رو استفاده می کنن که همه جای دنیا استفاده می کنن و یه جورایی حتی فکر می کنم ساده ترش هم کردن.


1- اولین مرحله در پیدا کردن کار، داشتن رزومه و cover letter خوبه. برای این که این مساله رو روشن کنم، بزارین مراحل پیدا کردن کار رو تو ایران یک بار مرور کنیم. البته اینجا منظورم اون کارایی نیست که سفارشیه و یه راست میرین میشن رئیس... منظورم کاراییه که با توجه به سطح تحصیلات و سابقه کاریتون مناسبتونه و شما لیاقت گرفتن اون کار رو دارین. توی تهران که من اونجا کار کردم برای پیدا کردن کار میرفتیم روزنامه همشهری رو نگاه میکردیم، به خصوص شنبه ها و دوشنبه ها و اکثر کارها رو این روزنامه چاپ می کرد. تو صفحه های میونی هم یه نگاه مینداختیم که شرکت های درست و حسابی بعضی وقتا، نیروی کار زیادی می خواستن. اگه از یه کاری هم خوشمون میومد سریع رزوممون رو برای اون شرکت فکس می کردیم. معمولا تمام این کارها در طی 5-4 دقیقه انجام میشد. و بعد هم منتظر میشدیم که بهمون زنگ بزنن و بعضی وقت ها هم خودمون زنگ می زدیم پیگیری می کردیم. بماند که اکثر برخوردها پشت تلفن چندان جالب نبود...کلا همه چی به طور خلاصه در یک رزومه (که معمولا تغییری نمی دادیم) و یه فکس بود (شاید حالا ایمیل شده، ولی تا 3 سال پیش همون فکس بود). 


ما در ایران چیزی به عنوان cover letter نداشتیم. یعنی واقعیتش خیلی هم نیازی نبود...چون مواقع کمی پیش می اومد که بخوان بدونن چرا تو برای اون کار مشخص اقدام می کنی؟ و یا چرا تو برای اون کار مشخص مناسب هستی. همین که رزومت رو میفرستادی یعنی علاقه داشتی دیگه! دیگه حالا چرا توضیح بدی؟!؟! یا مثلا اگه فارغ التحصیل یه دانشگاه دولتی خوب بودی دیگه همه چی از قبل مشخص بود که شما همه فاکتورهای لازم از لحاظ صلاحیت علمی اون پست رو دارید، مگه اینکه خلافش ثابت بشه....در هر صورت برای اکثر کارهای نیوزلند و اکثر کشورهای پیشرفته نیاز به یه همچین نامه های دارین که روی رزومه میزارین و توضیح میدین که چرا برای اون کار مشخص قابلیت دارید و برای چی دارید برای اون کار اقدام می کنید. 


cover letter  معمولا نباید از یک صفحه A4 بیشتر باشد. نمونه ای از cover letter رو در اینجا می تونید پیدا کنید.


نکته مهم: برای هر کاری سعی کنید که رزومه و Cover letter خودتون رو update کنید. عادت ایران رو بزارید کنار! ممکنه که اوایل کمی سخت باشه و یا شاید مسخره که مثلا 2 ساعت پای رزومه نوشتن بشینید. ولی به این دید نگاه کنید که باید یاد بگیرید. بعد از چند تا نوشتن رزومه براتون عادی میشه...


2- بالاخره رزومه یا CV؟ این دو تا خیلی با هم فرقی نمی کنند. قضیه اینجاست که باید بدونید که رزومه ای که میفرستید برای کجا میفرستید. اگر برای شرکتهای بزرگ میفرستید، حتی الامکان سعی کنید شرح مفصل تری از سوابق کاریتون رو که بهش میگن CV بنویسید. برای شرکتهای کوچک نیازی به نوشتن جزئیات تحصیلی و کاری نیست و رزومه کفایت می کنه. رزومه معمولا نباید از 2 صفحه بیشتر بشه، ولی CV میتونه بیشتر هم بشه.


نمونه ای از CV نیوزلندی رو می تونید اینجا پیدا کنید. 


3- کجا دنبال کار بگردیم؟!

ایران کجا دنبال کار می گشتید؟! ..................................................یعنی بیاید اینجوری فرض کنیم که یه دانشجوی تازه فارغ التحصیل دانشگاه تو شهرستان هستید که اومدید تهران دنبال کار بگردید. من فرض می کنم که شما یکی از رشته های مهندسی رو خوندید و می خواید شرکتها رو بشناسید. کجا میرید برای اینکه لیست شرکتها رو پیدا کنید؟ مسلما وزارت صنایع که تو کتابخونش لیست همه شرکتها رو با توجه به نوع کار دسته بندی کرده و گذاشته! این لینک هم یه چیزی تو همین مایه هاست. لیست تقریبا تمام شرکتهای نیوزیلند. و این لینک هم شرکتها رو دسته بندی کرده.


زیر هم لیست سایتهایی که کارها توشون آگهی میشن گذاشتم:

SEEK

Career Jet

Careerzone

Carefinder

GradConnection

Green Sky

I'm Looking

JobCafe

Jobs.co.nz

JOBX.co.nz

Local Government Careers

Locanto

MyJobSpace.co.nz

New Kiwis

NZ Government Jobs Online

NZ Herald Jobs

Otago Daily Times job listings

Rotorua Business - job list

Seasonal Jobs New Zealand

Student Job Search

TradeMe Jobs

Work and Income job search database

Working In New Zealand

Wowjobs


4- کسی هست بهمون کمک کنه که کار پیدا کنیم؟!

ایران هست! درسته؟ از این موسسه های کاریابی که کار اگه برات پیدا کنن کلی پیادت می کنن همه جا هستن. منتها فرقشون اینه که با شما کاری ندارن! میرن سراغ کارفرما!

این لیست چند تا شرکت کاریابی هست.


Able Personnel Services

Adecco

Advanced Personnel

Alpha Recruitment

Beyond Recruitment

Connex Recruitment

Fanselow Human Resources Ltd

Find Your Niche

Frog Recruitment

GBL Personnel

Hudson

Jobs North

The Johnson Group

Kelly Services

Kinetic Recruitment

KiwiOz Nannies

Lawson Williams Consulting Group

Martin Personnel

Momentum

OCG Consulting

Randstad

rec2REC

Retail World Resourcing

RIOT Recruitment

Ross

Ryan Recruitment

Sheffield Consulting Group Ltd

Sterling Human Resources

Talent Capital

Tradestaff

The Ultimate Recruitment Company

Wheeler Campbell Consulting


4- مصاحبه

تقریبا تمام کارها مصاحبه دارن. برای مصاحبه:

- درباره شرکت مطالعه کنید. سعی کنید بیشتر راجع بهش بدونید.

- بدونین با کی دارین مصاحبه می کنین. سعی کنین که با جستجو توی اینترنت و جاهای دیگه کسی که باهاتون مصاحبه می کنه رو بشناسین.

- سعی کنین سوال ها و جواب ها رو آماده داشته باشین و تمرین کنین. اینها چند تا سوالاتی هستند که در همه مصاحبه ها ازتون می پرسن:

Tell me a little about yourself

What do you know about our organization?

Why do you want to work for us?

What are your strong points?

What are your weak points?

What are your long term goals?

What important trends do you see in our field?

- مثبت باشید و لبخند بزنید و سعی نکنید خیلی جدی باشید و یا خیلی شوخ! 

- سوالها رو درست جواب بدید و اگه چیزی رو نمی دونید بپرسید.

-  Sell yourself! سعی کنید توانایی های خودتون رو توضیح بدید و نقاط قوت خودتون رو بگید. این خیلی با تواضع و فروتنی و البته با بزرگ جلوه دادن تواناییها فرق می کنه!


5- دست آخر هم یه چیزی که ما جماعت ایرانی هم بدمون میاد، مفت و مجانی کار کردنه! کلا برای کسی کاری انجام نمیدیم مگه نفعی داشته باشه! ولی این رو بدونید که کارهای خیریه و یا به عبارتی Voluntary Job  ها موقعی که برای کار پیدا کردن دچار مشکل هستید بهتون کمک می کنند که با محیط و سیستم بیشتر آشنا بشید. به خصوص این کارها برای دانشجوهایی که سابقه کاری ندارند و بعد از فارغ التحصیل شدن می خوان دنبال کار بگردن فیدبک خوبی به کارفرما میده. حتی اگه مشکل زبان هم دارید اینجور جاها کمک می کنند که زودتر راه بیافتید. این هم لیستی از این شرکتهاست:

Barnardos NZ

Do Good Jobs

English Language Partners

New Zealand Trust for Conservation Volunteers

RMS Refugee Resettlement

The Royal New Zealand Foundation for the Blind

Volunteer Services Abroad (VSA)

VolunteerNet

VolunteerNow.org.nz

World Volunteer Web


این ها نکات اولیه ای بودن که من فکر می کنم با دونستن اون ها اگه تا بحال دنبال کار نبودین، می تونین کار پیدا کردن رو شروع کنید و اگه فکر می کنین چیزی جا مونده بگین.


/ناصر

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند