X
تبلیغات
رایتل

پروژه های خانگی ..

1391/01/07 ساعت 02:49

یکی از بهترین چیزهایی که در این غربت دیدم و دوست دارم اینه که ادم می تونه خیلی از کارها و تغییراتی رو که دلش می خواد توی خونه با سلیقه خودش و خودش انجام بده .. اونقدر همه چیز برای استفاده مردم عادی راحت و بدون دردسر تهیه شده که می تونید کارهایی زیادی رو خودتون انجام بدید..  

 

ما چند وقت بود تصمیم داشتیم اشپزخونه رو دیوارهاش رو کاشی کنیم. و راستش اصلا هم از این کارها سردر نمیاریم ..  و البته اگر کسی رو میاوردیم باید هزینه زیادی رو می دادیم ..خوب پس تصمیم گرفتیم با راهنمایی و کمک دوستان؛ خودمون اولین پروژه خونگی رو انجام بدیم .. 

برای اولین قدم باید موارد اولیه می خریدیم که باز هم دقیقا نمی دونستیم چیا لازم هست ..  

 

برای اینجور خرید ها و کارها یک سری فروشگاه های خیلی بزرگ هستند که انواع و اقسام چیزها رو دارند و می تونید هرچی رو لازم هست ازشون بگیرید. برای مثال همین پروژه کاشی کاری ما .. وقتی رفتیم یکی از افرادی رو که مسئول همین کار کاشی ها بود پیدا کردیم و کاملا برامون توضیح داد چه چیزهایی لازم داریم و چه جوری باید کار رو انجام بدیم .. کاشی و موادی که وسط خط ها باید استفاده بشه و ابزاری رو که برای این کار لازم دارید. حتی می تونید اگر کاشی هاتون به برش احتیاج دارند اونها رو علامت بزنید و ببرید براتون ببرند و یا حتی خودتون دستگاه بخرید و توی خونه ببریدشون..  

 

این موضوع برای همه کارهای دیگه هم صدق می کنه. مثلا اگر می خواهید دور خونه حصار بزنید. جایی دیواری کم و زیاد کنی .. می خواهید گلخونه درست کنید و یا یه جایی سقف بزنید و وو و یا خیلی چیزهای دیگه ..  حتی دیدم دوستانی رو خیلی راحت یه اشپزخونه و یا دستشویی جدید توی خونه درست می کنند ..

 

یه چیز خیلی خوبه دیگه اینه که مثلا توی این فروشگاه ها روزهای مختلف کارگاه های کوچیک به صورت مجانی برگزار می شه که به عنوان DIY یعنی Do it yourself شناخته می شه. می تونید توی این کارگاه ها شرکت کنید و بهتون مثلا در عرض ۱ ساعت انجام یه کار خاص رو اموزش می دهند ..  

 

این فروشگاه ها توی نیوزلند از جمله : Mitre 10 , Miter 10 Mega, Bunning  و Placemaker و خیلی جاهای دیگه هستند که البته این ها بزرگترین ها و معروف ترین هاش هستند ..  و البته قیمت های مناسبی دارند ..

 

باید دقت داشته باشید البته که City Council به تغییراتی که شما توی خونه اتون انجام می دید گاهی حساس هست. درست کردن و تعمیر در و دیوار و غیره بدون تغییر طرح اصلی خونه نیازی به تائید City Council نداره اما اگر بخواهید تغییراتی از قبیل اضافه کردن یه اتاق جدید و یا حمام و دستشویی جدید و غیره و یا پارکینگ جدید داشته باشید باید حتما اجازه CC رو بگیرید که البته ارزون نخواهد بود.  

 

همین طور نصب و تغییراتی مثل گازکشی و اضافه کردن لوله اب جدید و .. نیازمند Safety Certificate هم هست .. این قسمت قضیه بیشتر از لحاظ بیمه مورد اهمیت هست چون اگر خدایی نکرده اتفاقی بیفته و شما تغییراتی توی خونه داشته باشید بدون اینکه اجازه های لازم و گواهی های لازم رو داشته باشید بیمه دیگه مسئولیتی قبول نمی کنه و هزینه بابت مشکل ایجاد شده پرداخت نمی کنه .. همین طور اینجور تغییرات موقع خرید و فروش خونه می تونه دردسر ساز باشه و اگر توی مدارک خونه ذکر نشده باشه باید هزینه زیادی رو بپردازید تا در اون زمان براش اجازه بگیرید. ..  

 

همه این موارد در مورد باغبانی هم صادقه .. تقریبا اینجا کسی رو پیدا نمی کنید که گوشه ای از خونه برای خودش چیز میز نکاشته و ازشون لذت نمی بره .. از اونجایی که میزان زمین نسبت به جمعیت کاملا زیاده معمولا خونه ها با فاصله زیاد و فضای زیاد ساخته شدند که امکان هرگونه نواوری رو توی خونه بهتون می ده ..

 

با همین روش DIY من در عرض این هفته کلا دستشویی و حموم رو متحول کردم .. البته هنوز از نتیجه کار راضی نیستم و شاید دوباره مجبور به قلمو دست گرفتن بشم ..  

 

به هرحال اگر در نیوزلند یه حیاط کوچیک داشته باشید هیچ وقت بیکار نخواهید بود .. :)‌  

سپیده

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند