بهبود بازار کار و انتقال صنایع از استرالیا به نیوزیلند

1391/02/01 ساعت 05:23

سلام دوستان... یکی از دوستان خوبمون که از خواننده های خوب امون هم هستند و الان در نیوزلند اقامت دارند زحمت کشیدند و این پست رو برامون نوشتند .. برای خود من هم جالب بود ..  از ایشون هم خیلی خیلی تشکر می کنم ..   

سپیده

--------------------

 

بهبود بازار کار و انتقال صنایع از استرالیا به نیوزیلند

هزاران فرصت شغلی‌ در پی‌ انتقال صنایع و بازار کار استرلیا به نیوزیلند در حال ایجاد شدن هستند. روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد چاپ استرالیا  روز چهارشنبه (۱۸ آوریل) در مقاله‌ای نوشت که به دلیل پایین‌تر بودن دستمزد‌ها در نیوزیلند صنایع و شرکتهای استرالیایی در حال انتقال تمام یا بخشی از فعالیت‌های خود به همسایه جنوبی خود هستند. این روزنامه کارخانه‌‌ دخانیات Imperial Tobacco رو مثال زده که در حال منتقل کردن خط تولید سیگار خودش به نیوزیلند است. نمونه دیگه فروشگاه‌های زنجیره‌ای Woolworth هست که ۴۰ تا مرکز خدمات و تماسش رو به اوکلند منتقل کرده. صنایع غذایی‌ استرلیا هم از این قافله عقب نیستند، شرکت مواد غذایی‌ Heinz با ایجاد کارخانه بزرگ در هیستینگز (نیوزیلند) ۳۰۰ تا فرصت شغلی‌ رو از ۳ ایالت استرلیا به نیوزیلند آورده. صنایع غذایی McCain  مثال دیگه‌ای هست که با انتقال خط تولیدش به نیوزیلند تونست از رقیب قدیمیش Simplot Australia جلو بیفته.

همونطور که گفت شد دلیل اصلی‌ پایین‌تر بودن دستمزد‌ها در نیوزیلند است. طبق آمار سازمان جهانی‌ کار، در سال ۲۰۰۸ میزان دستمزد در بخش تولید در استرلیا و نیوزیلند به ترتیب ۳۵ دلار و کمتر از ۲۰ دلار در ساعت بوده است. وزیر اقتصاد نیوزیلند، Bill English, عامل دیگه‌ای رو هم دخیل میدونه و اون انعطاف پذیری بیشتر صنعت و ثابت بودن بهای انرژی در نیوزیلند نسبت به همسایه شمالی‌اش است.

اما حزب کارگر نیوزیلند چندان با این داستان موافق نیست و میگه که سیگار و مرکز خدمات آینده‌ای نیست که ما به دنبالشیم و ما نمی‌خواهیم که مکزیک استرالیا بشیم. وزیر اقتصاد هم بجای اینکه انرژیش رو صرف استفاده غلط از مزیت پایین بودن دستمزد بکنه بهتره که ایده بهتری برای رونق بخشیدن به اقتصاد کشور پیدا کنه. مثل اینکه این حزب کارگر غرغرو خبر نداره که کشورهایی مثل چین، تایلند، مالزی،... با این روش تونستند اقتصادشون رو متحول کنند. به هر حال این انتقال صنایع هیچ خوبی نداشته باشه برای مهاجرین و تازه واردین که خیلی‌ خوبه.

منابع:
http://www.smh.com.au
http://www.labour.org.nz

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند