دریافت کد نظر سنجی وبلاگ و سایت

بهترین زمان برای ورود به نیوزیلند - دو مهاجر

بهترین زمان برای ورود به نیوزیلند

1392/05/05 ساعت 16:03

این یکی دو هفته خیلی هفته‌های خوبی بود و خبرهای فوق العاده فوق العاده خوبی داشتیم برای دوستان وبلاگ.  امیدوارم که دنباله خبرهای خوب و موفقیت‌های تک تک دوستان همینطور ادامه داشته باشه و در بقیه مراحل هم همینطور و به همین شیرینی نتیجه بگیرید. 

راستش، حالا که کار تعداد زیادی از دوستان درست شده و احتمالا تمام بلیط‌های تهران-اوکلند به زودی فروش میره،  بد ندیدم که در خصوص بهترین زمان اومدن به نیوزیلند یه گپی بزنیم. چیزی که می‌خوام بگم، نظر شخصی منه و سعی می‌کنم که مطابق با تجربیاتم باشه. 

ممکنه به طور میانگین 4-6 ماه زمان لازم باشه تا کار پیدا کنید. البته این رو بر اساس اطلاعاتی که از دوستان در فیلد IT به دست آوردم می‌گم. ممکنه برای فیلدهای دیگه کاری و سایر تخصص‌ها این زمان کمتر یا بیشتر از این باشه. و فراموش نشه که نمونه آماری در دسترس اینجانب خیلی بزرگ نیست. حتی دوستان ایرانی‌ای اینجا هستن که ظرف 4-5 هفته کار مورد نظر خودشون رو پیدا کردن. دوستانی هم هستن که بیش از 8 ماه دنبال کار گشتن. اما زمان میانگینی که تقریبا از پرس و جو از مهاجرای اینجا بهش رسیدم، بیشتر به حدود 4 تا 6 ماه نزدیکه. و وجه مشترک همه اینها هم اینه که همگی در نهایت کار مرتبط با تخصص خودشون رو پیدا کردند. (به جز دو سه موردی که جای پای قوی در کشور خودشون داشتن و برگشتن به کشورشون) 

با توجه به اینکه شما هم باید یه بازه معقول حدودا 5 ماهه رو برای خودتون در نظر بگیرید، فکر می‌کنم بهترین زمان برای اومدن به نیوزیلند زمانیه که یا در حدود 5-6 ماه قبل از پایان سال و تعطیلات سال نو باشه، یا اساسا بعد از اون. اینجا از اواخر نوامبر شرکتها دیگه خیلی دنبال جذب نیرو نیستن (دقیقا مثل اسفند ماه در ایران که شرکت‌ها بیشتر دنبال بستن حساب و کارهای آخر سال و گزارش به صاحبان سهام و ... هستن). ضمنا یه تفاوت عمده تعطیلات سال نو در نیوزیلند با کشورهای نیمکره شمالی اینه که مدارس هم در فصل تابستان (ژانویه و فوریه) تعطیلات طولانی دارن و تابستون تبدیل به فصلی میشه که فعالیت خیلی از شرکت‌ها کند میشه. از اوایل فوریه کم کم فعالیت بازار حالت تندتری به خودش می‌گیره و آگهی‌های زیادی برای جذب نیرو در سایتها و جراید پخش میشه. به عبارتی، ماه‌های آپریل و می، ماه‌هایی هستن که اصولا موجی از نیروهای تازه استخدام شده در شرکت‌ها کارشون رو شروع می‌کنن. (تقریبا میشه گفت فرایند آگهی تا استخدام و شروع به کار حدود 2 ماه برای سازمانها طول میکشه؛ هرچند بسته به طول و عرض سازمان، این مدت متغیره) 

بنابراین، من فکر می‌کنم که دوستانی که تازه approve شدن، بهتره که برنامه‌ریزی‌هاشون رو یا به نحوی انجام بدن که قبل از اتمام آگوست بیان نیوزیلند یا اینکه این کار رو به اواخر ژانویه موکول کنن. اجرای گزینه اول یه مقدار بعید به نظر می‌رسه، چون فرستادن مدارک، صدور ویزا، خرید بلیط، انجام کارها در ایران و ... احتمالا به بیش از یک ماه زمان نیاز داره. 

نوشته بالا یه فرمول غیرقابل تغییر یا صادق برای همه دوستان نیست. مسلما اگه از توانایی خودتون، نیاز بازار به تخصصتون، توانایی مالی‌تون و سایر موارد براوردهای دیگه‌ای داشته باشید، می‌تونید زمانبندی دیگه‌ای داشته باشید. 

نظر شما چیه؟ 


پ. ن. 1: نورسیده هنوز نرسیده بابا! شما تو مدرسه ثبت نامش هم کردین.   ولی انشاله به زودی میاد؛ نسل دوم دومهاجری‌ها! 


پ. ن. 2: خدا را شکر پگاه عزیز هم رزیدنت گرفت  . مبارکش باشه. انشاله باز هم تو همین هفته خبرهای خوب داشته باشیم. من دیگه قرص زیرزبونی می‌خورم، میام کامنتا رو چک می‌کنم. 

پ. ن. 3: دیرینگ. من برگشتم با یک خبر خیلی خوب. داریوش و سپیده عزیز(همسر داریوش)  هم رزیدنت گرفتند و کیف ما رو کوک کردند  . با تشکر از علی123 عزیز که ملت رو خون جگر کردند. 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند