X
تبلیغات
زولا

حمل و نقل عمومی در اوکلند

1392/06/31 ساعت 15:20

پیش نوشت: مکمل این پست سپیده عزیز هم پستی درباره حمل و نقل در نیوزلند نوشته اند که می توانید آنرا در این آدرس پیدا کنید.


بعد از مدتی دوری و درگیری از انواع مختلف، تصمیم گرفتم کمی در مورد سیستم حمل و نقل عمومی در اوکلند بنویسم. با توجه به اینکه طی ماه‌های آینده 30-40 نفر از دوستان وارد نیوزیلند می‌شن و اکثرا هم اوکلند رو دستکم برای ورود موقت اولیه انتخاب کرده‌اند، بد نیست در خصوص وضعیت حمل و نقل عمومی، اتوبان‌ها و هزینه پولی و زمانی جابجایی در سطح شهر کمی بیشتر بدونیم تا بتونیم برنامه ریزی بهتری برای هفته‌های اول داشته باشیم. چرا که به احتمال زیاد در اوایل ورود به اوکلند، سر و کار بیشتری با اتوبوس و قطار خواهیم داشت. اوکلند شهریه که از همان ابتدا همواره جمعیت و گستره‌اش رو به رشد بوده و هیچ نشانه‌ای هم از کند شدن یا متوقف شدن این روند به چشم نمی‌خوره. تلاش دولت و وزارتخانه‌های درگیر هم برای کند کردن این روند و تشویق سرمایه گذاران و مهاجران تازه وارد برای انتخاب شهرهای دیگر -اگر نگوییم بی‌اثر- کم اثر بوده. 


به دلیل پراکندگی جمعیت یک و نیم میلیون نفری در مساحتی کمی بزرگتر از تهران، مراکز خدماتی، آموزشی و خرید نسبتا دور هستند و به طور میانگین برای رسیدن به یکی از این نقاط باید چیزی در حدود 5 تا 10 دقیقه رانندگی کرد. بنابراین، بیشتر شهروندان عادت دارند که از وسیله نقله شخصی استفاده کنن. این عادت هنوز هم از بین نرفته و علیرغم تبلیغاتی که شهرداری اوکلند می‌کنه، به دلایل مختلف استقبال چندانی از وسایل حمل و نقل عمومی نمی‌شه. این استقبال کم هم باعث شده که فاصله زمانی اتوبوس‌ها و قطارهایی که از یک ایستگاه عبور می‌کنن، در نقاط کم رفت و آمدتر به حتی یک ساعت هم برسه. 


البته من اطلاع ندارم که این استقبال کم باعث تعداد کم سرویسها شده یا برعکس، سرویسهای کم باعث استقبال کم شهروندان. اما هر چه که هست، دودش به چشم کسی می‌ره که وسیله شخصی نداشته باشه. زمان و هزینه صرف شده برای انجام سفرهای درون شهری با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی نکته‌ایه که به خصوص برای دوستانی که قصد دارن از ابتدا با خانواده تشریف بیارن نیوزیلند، حتما باید مورد توجه قرار بگیره. چون با اوصاف بالا، باید هزینه خرید یه اتومبیل رو هم جزو هزینه‌های ضروری اولیه در نظر بگیرید؛ به خصوص اگه فرزند یا فرزندانی هم داشته باشید. 


البته پروژه‌های بزرگی هم برای بهبود وضعیت تعریف شده که به صورت موازی در حال اجراست. یکی از اونها اصلاح و بهینه سازی مسیرهای حرکت اتوبوس‌هاست که اگه به لینک http://www.aucklandtransport.govt.nz/improving-transport سری بزنید، می‌تونید فهرستی از پروژه‌های انجام شده و پروژه‌های در حال انجام رو ببینید. یکی دیگه از پروژه‌های در حال انجام، ارتقای قطارهای شهری اوکلند از لکومتیوهای دیزلی به لکومتیوهای برقیه که در سرعت، ایمنی، دقت و کاهش آلودگی هوای شهر موثره. با این کار، قطارهای کلاسیک فعلی تقریبا به متروی شهری تبدیل می‌شن و چهره بهتری به شهر می‌دن. اولین لکومتیو برقی اوکلند هفته پیش پرده برداری شد و قراره تا سال 2015 کل قطارها جایگزین بشن. 

لکومتیوهای جدید ساخت کشور آمریکا هستند و برای انتقال به نیوزیلند از کانال پاناما عبور داده شده‌اند. 


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند