دریافت کد نظر سنجی وبلاگ و سایت

ایمنی در رانندگی - دو مهاجر

ایمنی در رانندگی

1392/09/06 ساعت 14:03

برای ما ایرانیان که از خیابون‌های شلوغ و در هم و برهم شهرمون پا به اینجا میذاریم، رانندگی تو اوکلند خیلی ساده است و بیشتر حکم تفریح داره. به خصوص تو روزهای اول این تفاوت خیلی نمود داره. به مرور، فضا براتون عادی میشه و کم کم چشمتون میفته به راننده‌های بی‌دقت و بی‌فرهنگ. اینجا هم همه جور راننده‌ای پیدا میشه. اهل گاز دادن، اهل چراغ قرمز رد کردن، اهل تو پیاده رو رفتن(اقلا این یکی رو تو ایران نداشتیم!) لایی کشیدن و .... اما فرقش با ایران اینه که تو ایران فقط کافیه دستتونو دراز کنین تا یه دونه از این راننده‌ها پیدا کنین. اما اینجا چند ماه طول می‌کشه تا یکی دوتاش به تورتون بیفته. 

رانندگی در اینجا با آرامش فوق العاده‌ای همراهه. در کنار احترام رانندگان وسایط نقلیه به قانون، نکته دیگری که به نظر میرسه اینه که هیچ کس قصد مسابقه دادن با دیگری رو نداره. هر کس سرش به رانندگی خودش و البته -در اغلب موارد- رعایت قانون گرمه. البته در سالهای اخیر با مدرن شدن الگوی زندگی، افزایش تعداد خودروها، افزایش نرخ ورود مهاجران از کشورهای مختلف و ... تعداد تصادفات و میزان مرگ و میر ناشی از اون هم بالا رفته. البته این میزان به هیچ وجه با ایران قابل مقایسه نیست. مثلا در سال 1975 حدود 130 نفر در تصادفات رانندگی در نیوزیلند کشته شدند که این آمار در سال گذشته به بیش از 400 نفر رسید. 

در بیشتر خیابانهای شهر، حداکثر سرعت مجاز 50 کیلومتر در ساعت و در بزرگراه‌ها 100 کیلومتر در ساعته. در ساعات آغازی و پایانی مدارس هم سرعت مجاز در خیابانهای منتهی به مدرسه 40 کیلومتر در ساعت میشه که معمولا پلیس نظارت دقیقی هم روش داره و با رانندگان متخلف برخورد می‌کنه. منتهای مطلب، به طور متعارف پلیس نیوزیلند تا 10 کیلومتر تخطی از سرعت مجاز هم به رانندگان تخفیف میده. یعنی در عمل خیلی از خودروها در بزرگراه با سرعت 105-110 کیلومتر در ساعت و در خیابانهای سطح شهر با سرعت 55-60 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنن. من خودم که معمولا با سرعت حدود 100 کیلومتر در ساعت رانندگی می‌کنم، شاهد سبقت اغلب ماشین‌ها از کنار خودم هستم. البته تخفیف پلیس در واقع یه توافق نانوشته است. یعنی ممکنه که شما فقط 2-3 کیلومتر از سرعت مجاز تخطی کنید، اما پلیس براتون تخلف ثبت کنه. حتی دوست بداقبالی داشتم که در یک مسیر کوتاه داخل شهری، در بازه زمانی 1-2 ساعت، 2 بار در مسیر رفت و برگشت توسط یک دوربین سیار نصب شده در خودروی ون پلیس که کنار خیابون توفق کرده بود جریمه شد؛ اونهم به خاطر 4 کیلومتر اضافه سرعت! حتی ممکنه یه روز به یه پلیس عصبانی برخورد کنید که دنبال مچگیریه! 

برای کاهش تخلفات و بهبود آمار تصادفات پلیس تصمیم گرفته که در ماه‌های دسامبر و ژانویه با اضافه سرعت بالای 4 کیلومتر برخورد کنه. یعنی رانندگان باید مواظب باشن که سرعتشون رو بیشتر از این افزایش ندن که ممکنه گیر بیفتن. میزان جریمه هم با توجه به سرعت مجاز و میزان اضافه سرعت متفاوته. 

برای دوستانی هم که عیالوارن و فرزند خردسال دارن و احتمالا به زودی میان نیوزیلند، این نکته رو اضافه کنم که طبق قوانین جدید، استفاده از صندلی مخصوص کودک برای کودکان زیر 7 سال الزامیه. بنابراین، یکی از مواردی که نباید فراموش کنید، خرید صندلی محافظ کودکه. 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند