X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

مصاحبه شغلی بدون ترس - قسمت اول (چرا مصاحبه شغلی تا این حد ترسناک است)

1392/10/14 ساعت 08:30

مقدمه

اهمیت یافتن شغل برای یک تازه مهاجر اونقدر زیاده که برخی یافتن اولین شغل رو معادل موفقیت نهایی در امر خطیر مهاجرت می دونن. تا بحال در باب رزومه نویسی و جستجوی شغل کم و بیش مطالبی در وبلاگ نوشته شده ولی جای یک مطلب مفصل راجع به مصاحبه شغلی خالی بود. مصاحبه شغلی در نیوزلند معمولا چند مرحله داره و موفقیت در اون نیازمند آگاهی از کلی نکات ظریف فنی و روانشناسانه است. اگرچه مطالب متنوع و پراکنده ای راجع به این موضوع در اینترنت و سایت های مختلف وجود داره ولی کتاب مصاحبه شغلی بدون ترس (Career Fearless Interviewing)، مرجع کامل و جامعی محسوب میشه که قبلا هم در مرجع کامل پیوندها به دوستان معرفی شده بود.

  کتاب در حدود 200 صفحه است و مثال های آن مربوط به جامعه آمریکاست (و احتمالا برخی نکاتش فقط بدرد اونجا میخوره) ولی در اصل موضوع تفاوتی ایجاد نمی کنه. شاید مطالعه کامل کتاب از عهده اکثر خوانندگان خارج باشه، لذا تصمیم گرفتم هر یک از فصل های کتاب رو در قالب یک پست مجزا و بصورت خلاصه و به مرور منتشر کنم. با عنایت به خشک بودن موضوع سعی کردم در جای جای مطالب کمی چاشنی طنز رو هم اضافه کنم تا بلکه خوندش کمتر خسته کننده باشه. برخی پست ها خیلی طولانی شده که از این بابت از دوستان غذر میخوام ولی اهمیت مطالب به گونه ای بوده که امکان حذف و تعدیل اونها وجود نداشته است. امیدوارم استفاده از مطالب این نوشته و نوشته های آتی شما رو در یافتن شغل جدید یاری کنه. اینک به اولین قسمت از این مجموعه 11 قسمتی توجه فرمایید:

 

**************************************************

 

زندگی کردن دلیری می خواهد، هر نوع زندگی (Erica Jong)

چرا مصاحبه شغلی تا این حد ترسناک است

 

آیا تصور می کنید مصاحبه شغلی دادن خیلی وحشتناک است؟ آیا قبل از مصاحبه دچار تنش های عصبی و بی قراری می شوید؟ مطمئنا مصاحبه شغلی یک دیالوگ معمولی نیست و تلقی اینکه مصاحبه کننده در جایگاه پرقدرتی قرار گرفته که زندگی ما در دستان پر قدرت اوست، پر بیراه نیست.

ولی چند لحظه صبر کنید. مطمئنم اغلب شما نمی توانید حدس بزنید که حدود 60 درصد مصاحبه کنندگان (در نقش استخدام کننده) برای انجام اینکار آموزش ندیده اند و با فنون آن آشنا نیستند (حداقل در جامعه آمریکا) و بسیاری از آنان احساسی از اضطراب، استرس، گیجی و حتی ناشایست بودن را در طول مصاحبه هایی که قبلا داشته اند، تجربه کرده اند. خب چه نتیجه ای می گیرید؟ احسنت. این تهدیدی است که می تواند به فرصت تبدیل شود و اگر شما بیش و پیش از مصاحبه کننده آمادگی لازم را کسب کرده باشید، می توانید کنترل مصاحبه را در دستان خود بگیرید بخصوص اگر بتوانید ترس خود از مصاحبه را به هیجان، انرژی و اشتیاق تبدیل کنید. بگذارید یک داستان و نمونه موفق را برایتان بازگو کنم:

کریستین در حالی در چندین مصاحبه خود ناموفق شده بود که دارای مدارک عالی و تجربه مفید و موفق در رشته کاری خود بود. مشکل کریستین این بود که در مصاحبه ها از بیان توانمندی های خود آنگونه که بود، ابا داشت و می ترسید دیگران آنرا حمل بر خود ستایی و غروز بیجا کنند. در واقع از این می ترسید که اگر استخدام شوم و آنگونه که گفته ام ظاهر نشوم چه می شود. مردم چه می گویند؟  در حقیقت او به نوعی از سندرم خود کم جا زدن بینی (imposter syndrome) دچار شده بود. در مورد دیگران می توانست در کمال گشاده دستی از موفقیت هایشان بگوید ولی در مورد خودش نه.

القصه کریستین داستان ما در اوایل کار با اینکه مستقیما از خودش تعریف کند مشکل داست و آنرا نوعی معامله (پست و خفیف ) می دانست ولی به مرور توانست مفهوم "بیان و گزارش پاره ای از حقایق" را بجای فخرفروشی و لاف زدن در ذهن خودش بنشاند و اینجا بود که احساس راحتی کرد. در ادامه وقتی که کریستین زرادخانه مهارت های خود را تکمیل کرد و توانمندی های خود را بهتر شناخت، (با استفاده از گزاره های Q که در قسمت های بعد به آنها خواهیم پرداخت) توانست در یکی از 500 شرکت برتر دنیا استخدام شود در حالیکه احساس یک شیر قوی را داشت و نه یک سگ ترسو؛ اگرچه هیچ چیز جدیدی به شخصیت او اضافه نشده بود.

بیایید کمی منطقی فکر کنیم. هدف از مصاحبه شغلی چیست؟ مصاحبه فرصتی است برای اینکه نشان دهید در گذشته چه کرده اید و احیانا در آینده چه گلی به سر شرکت خواهید زد . بنابراین لازم است همانند کریستین درک واضحی از مهارت ها و توانایی های خود داشته باشیم تا بتوانیم با اعتماد بنفس بالا آنرا به مصاحبه کننده ارائه دهیم. خلاصه کنم شما باید بتوانید بصورت واضح و با عبارات صریح به کارفرما حالی کنید که می توانید و می خواهید که به پیشرفت و پیشبرد بهتر امور در شرکت کمک کنید.

در قسمت های بعدی به مواردی از این قبیل خواهیم پرداخت:

·         حقیقتا مصاحبه کننده ها دنبال چی می گردند

·         چگونه در 20 ثانیه اول مصاحبه آنها را فریفته خود کنید و به قلب سنگ آنها نفوذ کنید

·         چگونه توانایی ها و مهارت های خود را ارائه دهید و با دقت مثل اشعه لیزر در قلب آنها فرو کنید

·         چگونه از پس سئوالات بسیار مشکل بر آیید

·         چگونه از زبان بدن به نفع خود استفاده کنید

·         چگونه به تعداد زیادی پیشنهاد کاری دست یابید

·         مهمترین سئوالاتی که باید از استخدام کننده بپرسید

·         چگونه در چانه زنی بر سر حقوق دست بالا را داشته باشید 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند