دریافت کد نظر سنجی وبلاگ و سایت

بازار کار رشته برق در نیوزیلند - دو مهاجر

بازار کار رشته برق در نیوزیلند

1392/11/02 ساعت 09:47

با توجه به اینکه دوستان زیادی در اولین روزهای امسال به مصاحبه دعوت شدن و خیلی از دوستان هم ظرف چند ماه آینده راهی میشن داشتن آگاهی از وضعیت بازار در رشته های مختلف هم در مصاحبه دوستان نقش اساسی داره و هم به دوستانی که ظرف چند ماه آینده بایستی وارد بازار کار در نیوزیلند بشن ایده میده. دوستان قبلاً زحمت کشیدن و آمار کاملی در خصوص صنعت IT در وبلاگ گذاشتن. من هم در اینجا سعی می کنم در خصوص رشته برق، گرایش هاش و صنایع مرتبط با اون مطالبی رو با دوستان به اشتراک بگذارم. البته هدف من ارائه کلی منحنی و عدد و رقم های خسته کننده نیست. در طی مصاحبه باید سعی بشه چند تا آمار کلیدی از بازار کار تخصصی ارائه بشه و علاوه بر نشون داده بشه که صنایع مرتبط با رشتتون رو بررسی کردید. من هم بیشتر بر روی این جنبه از رشته برق تمرکز می کنم. دوستان دیگه هم اگر در مورد رشته های تخصصیشون این زحمت رو بکشن آرشیو غنی ای خواهیم داشت.

 

طبق آمار اداره کار نیوزیلند تعداد مهندیس برق از حدود 2300 تا در سال 2006 به حدود 3100 تا در سال 2011 رسیده ولی هنوز نیاز برای حضور مهندسین برق بیشتری در بازار احساس میشه. دلیل این امر افزایش سرمایه گاری و بهبود زیر ساخت ها در چند صنعت کلیدیه که در ادامه به باز کردن علت افزایش نیاز می پردازم.

 

1- مهندسی برق گرایش قدرت

بازار این گرایش در نیوزیلند به دلایل زیر داغه:

  • در بودجه سال 2011، دولت مبلغ 3.8 میلیارد دلار به نوسازی و گسترش شبکه انتقال برق در نیوزیلند اختصاص داد. طبق برنامه 5 ساله دولت این نوسازی بایستی تا سال 2015 به اتمام برسد. با توجه به تولید قسمت عمده برق نیوزیلند در جزیره جنوبی و مصرف عمده برق در جزیره شمالی، شبکه انتقال در نیوزیلند از اهمیت ویژه و استراتژیکی برخوردار است.
  • عامل دیگر، سیاست کلان کشور در استفاده از انرژی های تجدید پذیر به جای استفاده از نیروگاههای فسیلیست. طبق استراتژی تامین انرژی دولت برای دهه دوم قرن بیست و یکم ، تا انتهای سال 2025 بیش از 90% از تولید انرژی کشور بایستی از منابع تجدید پذیر تامین شود. این رقم در حال حاضر 77% است و با توجه به افزایش مصرف برق در کشور، نیل به این هدف، حجم بالایی از فعالیت های مهندسی و تولیدی را طلب می کند.

 

2- مهندسی برق گرایش الکترونیک

از آنجاییکه این رشته جزء رشته های High Tech محسوب میشه طبق تحقیقات من بازار خیلی گسترده ای در نیوزیلند نداره. تعداد شرکت هایی که در زمینه طراحی الکترونیک کار می کنند محدود بوده و عمده فعالیت در این زمینه در حوزه ساخت تجهیزات پزشکی و یا تعمیر و نگهداری سیستم های الکترونیکی است. البته با توجه به زمینه کاری در حوزه الکترونیک می توان از آمار مثبت سایر گرایش ها نیز استفاده کرد. باز دوستان اگر اطلاعات تکمیل تری در این زمینه دارن می تونن در اختیار من بگذارن تا در این زیر مجموعه اضافه کنم.

3- مهندسی برق گرایش مخابرات

   در زمینه صنعت مخابرات با توجه به سرمایه گذاری های متعددی که در زمینه بروز رسانی شبکه های مخابراتی انجام شده، بازار کار خوبی وجود دارد. تعدادی از این سرمایه گذاری ها به شرح زیر است:

  •     1.4 بیلیون دلار در بازه سال های 2007 تا 2012 به گسترش Broadband Infrastructures تخصیص داده شده است. علاوه بر این سرمایه گذاری وسیعی در زمینه جایگزینی سیستم های تلفن فعلی با سیستم های NGN انجام شده است. یکی دیگر از سیاست های دولت جایگزینی تمامی کابل ها با فایبر اپتیک به منظور ارائه سرویس های مخابراتی پرسرعت به کاربران می باشد.
  •  در زمینه ارتباط سیار نیز دولت سرمایه گذاری های وسیعی انجام داده است. طبق آمار وزارت کار و نو آوری در سال 2008 دولت با 63% افزایش بودجه، 340 میلیارد دلار به ارتقاء شبکه های موبیال اختصاص داد و پیش بینی کرد که تا سال 2012 رقم سرمایه گذاری خود را به عدد 547 میلیارد دلار برساند که این امر افزایش تقاضا برای نیروی انسانی متخصص در این زمینه را در پی خواهد داشت.

 

4- مهندسی برق گرایش کنترل:

 به دلیل ماهیت این گرایش، بازار این دسته از مهندسین برق در نیوزیلند داغ است. تعدادی ازصنایع  بزرگ و رو به رشد نیوزیلند که نیاز به مهندس کنترل دارند به شرح زیر هستند:

  • صنعت تولید برق که در گرایش برق-قدرت، روند صعودی آن توضیح داده شد در فرآیند تولید برق به دلیل پیچیده بودن فرآیند، به مهنیسین کنترل نیاز خواهد داشت.
  • صنعت نفت و گاز نیوزیلند که یکی از صنایع بزرگ و رو به پیشرفت نیوزیلند می باشد نیازمند مهندسین کنترل و ابزار دقیق خواهد بود. طبق آمار وزارت صنایع اصلی (Ministry for Primary Industries) چشم انداز دولت افزایش صادرات محصولات نفتی از 3 میلیون دلار در سال 2013 به 30 میلیون دلار در سال 2025 می باشد که نشاندهنده حجم فعالیت های مهندسی در صنعت نفت و گاز می باشد.
  • سومین صنعتی که نیازمند حضور مهندسین کنترل در فرآیند های تولید و بسته بندی خود می باشد، بزرگترین صنعت نیوزیلند یعنی صنعت تولید لبنیات می باشد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند