دریافت کد نظر سنجی وبلاگ و سایت

23 چیزی که در اولین ماه اقامتم در نیوزیلند یاد گرفتم! (قسمت اول) - دو مهاجر

23 چیزی که در اولین ماه اقامتم در نیوزیلند یاد گرفتم! (قسمت اول)

1392/11/14 ساعت 10:50

مطلبی که در زیر آوردم تجربیات یک دختر جوان امریکایی به نام لیز از اولین ماه اقامتش در نیوزیلنده که در قالب 23 نکته بیان کرده. این شخص با اینکه سن خیلی بالایی نداره ولی آدم دنیا دیده ایه و اکثر کشورهای دنیا رو گشته ومن شخصاً خیلی با مطالبش ارتباط برقرار کردم.  فکر کردم بد نیست وسط مطالب مرتبط با کار و مصاحبه و بلیط یه خورده هم راجع به تجربه زندگی در نیوزیلند حرف بزنیم. البته شاید بخش هایی از تجربیاتش برای ما بعنوان یک ایرانی ملموس نباشه ولی به نظرم اون هم خیلی جالب اومد که در ادامه می بینید 

 با توجه به طولانی بودن مطلب اون رو به 3 قسمت تقسیم کردم.خودم هم به باورم نمیشه که الان بیشتر از یک ماهه که از هواپیما پیاده شدم و قدم به اوکلند گذاشتم. اگه بخوام دقیق باشم الان یک ماه و نیم از اون روز گذشته و این مدت برای من پر بوده از بالا و پایین ها و خاطرات تلخ و شیرین و کلی حس های  متضاد

نیوزیلند برای من تمام چیزیه که از زندگی انتظار داشتم و شاید حتی بیشتر از اون. به عنوان یه آدم پرحرف که همیشه راجع به همه چیز صحبت می کردم و می کنم خیلی عجیبه که احساسات و تجربیاتمو در مورد زندگی در نیوزیلند رو نمی تونم در غالب کلمات بگنجونمم. اما تمام سعیمو می کنم که بتونم تجربه های عمومی ترم در مورد این دوران گذار و جا افتادنم در نیوزیلند  رو با شما به اشتراک بگذارم.

بذارین اینطوری بهتون بگم که این این یک ماه باعث شد که کلی چیز یاد بگیرم از کلی اصطلاح نیوزیلندی گرفته تا کلی درس زندگی که شاید هیچ وقت نمی تونستم توی یک مدت به این کوتاهی همه رو با هم یاد بگیرم. چکیده چیزهایی که یاد گرفتم رو در زیردر 23 نکته گنجوندم.


1- نیوزیلندی ها دوستانه ترین برخورد رو توی کل دنیا دارن!

قبل از اینکه بلیط یک طرفه خودم به مقصد اوکلند رو بخرم شایعاتی در مورد برخورد دوستانه نیوزیلندی ها شنیده بودم. در طی سفر یک سالم به دور دنیا، هروقت با یک نیوزیلندی برخورد کرده بودم، برخورد های خیلی خوبی داشتن ولی باز تا وقتی وارد نیوزیلند نشده بودم نمی دونستم که نیوزیبندی ها تا این حد آدم های گشاده رویی هستند و اینقدر دوستانه برخورد می کنن. اگه بگم تا حالا هر نیوزیلندی که دیدم خوب، مهربون و خوش اخلاق بوده اصلاً اغراق نکردم! اگه یه چیز باشه که توی نیوزیلند همیشه میشه روش حساب کرد، رفتار دوستانه کیوی هاست.

 

 

2- واقعاً کیوی یعنی چی؟

چیزی که نیو زیلندی ها بهش می گن کیوی یکی افراد اهل نیوزیلند هستن و یک هم پرنده کیوی که اهل نیوزیلنده و نمی تونه پرواز کنه. چیزی که ماها بهش میگیم کیوی و به عنوان میوه می خوریمش در نیوزیلند میوه کیوی نامیده میشه. پس اگه برین مغازه و بخواین کیوی بخرید حتماً باید بگید میوه کیوی. باور کنید که توی این کشور بین کیوی و میوه کیوی فرق زیادی هست.

 

 3- رانندگی سمت چپ جاده جالب و باحاله اما نه وقتی که به یک میدون برسی، اون موقع هستش که وحشتناک میشه!!!

          اگه شنیدید که من در نیوزیلند در تصادف رانندگی کشته شدم 80% مطمئن باشید این اتفاق واسه من دور میدون افتاده!!! واقعاً من نمی دونم چرا باید برای کنترل ترافیک میدون گذاشت و اون رو خلاف جهت دور زد؟!!! من هر دفعه که پشت فرمون هستم و به یه میدون می رسم بخصوص میدون هایی که دو تا لاین دارن جیغ میکشم تا وقتی که از میدون خارج بشم!!!

 

4-  اگه شنیدید که تعداد گوسفند های نیوزیلند از آدماش بیشتره اشتباه نشنیدین!!!

   این شایعه که تعداد گوسفند های نیوزیلند از آدماش بیشتره چندان هم غلط نیست. کافیه پاتون رو از اوکلند بذارید بیرون و به سمت ولینگتون برونید. نه اطرافتون اثری از آدم می بینید و نه برای کیلومترها ماشینی از بغلتون رد میشه و اینجاست که تازه باور می کنید رسیدید به آخر دنیا. اما به اطراف ولینگتون که می رسید هر طرفی که سرتون رو می گردونید گوسفند می بینید بخصوص الان که بهاره و یه عالمه ببعی کوچولو پشمالو فرفری سفید متولد شدن.- نیوزیلند واقعاً کشور گرونیه!!!!!!!! البته نه به اندازه استرالیا

وقتی داشتم خونه چمدونم رو می بستم که راهی نیوزیلند بشم یه نگاهی به کفش های کوهم انداختم و دیدم دیگه دارن پاره میشن و بعد از دو دو تا چهار تا کردن پیش خودم گفتم من که دارم میرم نیو زیلند که مرکز کوهنوردی و فعالیت های طبیعت گردیه، چه کاریه که الکی با بردن این کفش های کهنه جای وسایل ضروری رو بگیرم! می رم نیوزیلند و یه کفش خیلی خوب می گیرم اما الان می فهمم که کاملا در اشتباه بودم. اینجا همه چیز خیلی گرونه!!!!! همین کفش کوه! کفشی که امریکا می تونستم با 170 دلار بخرم اینجا باید 350 دلار پول بدم براش! شاید یک دلیلش این باشه که هرچیزی که اینجا می خوای بخری کالای وارداتیه و این میتونه قیمت بالای همه چیز رو توجیه کنه. البته وقتی که برای چند روز به استرالیا سفر کردم تازه فهمیدم که نیوزیلند حداقل از استرالیا ارزونتره.

به هرحال چیزی که واصحه اینه که تا مدت ها مجبورم با کفش های کتونی ام برم کوه!

 

6- نیوزیلند بدترین اینترنت رو توی کل دنیا داره!!!

اغراق نمی کنم اینترنتی که من توی اردن، افریقا و روستاهای ترکیه استفاده کردم از اینترنت نیوزیلند به مراتب بهتر بوده!

وقتی که تصمیم به زندگی در نیوزیلند گرفتم، از خیلی ها شنیدم که اینترنت در نیوزیلند کیفیت بدی داره ولی راستشو بخواید باورم نشد. پیش خودم فکر کردم شاید این خبر مال سال ها پیشه و اسم نیوزیلند از قدیم و ندیم بد در رفته اما وقتی رسیدم اینجا فهمیدم که سخت در اشتباهم!!!

با چند تا از دوستان فنی و متخصصم که صحبت کردم برام توضیح دادن که بخاطر اینکه از نظر تکنیکی نیوزیلند در انهای مسیر کابل زیر اقیانوسی اینترنت قرار گرفته و در نتیجه اینترنت اینجا هم گرونه، هم کنده و هم بی کیفیت و هم اینکه شما عمدتاً محدودیت اینترنت دارید چیزی که در امریکا اصلاً مفهومی برای ما نداشته!

 تا الان، این محدودیت بزرگترین مشکل من در اولین ماه اقامتم در نیوزیلند بوده.7- تعداد خارجی های که توی نیوزیلند زندگی می کنن خیلی زیاده!

یکی از چیزهایی که باعث شده نیوزیلند مکان مورد علاقه من باشه اینه که نیوزیلند یک کشور دورافتاده، زیبا و با جمعیت خیلی کم هستش. توی مدت کوناه اقامتم در نیوزیلند متوجه شدم که تعداد خارجی های که در هر دو جزیره این کشور زندگی می کنن به طرز چشمگیری زیاده.یکی از دلایلش میتونه این باشه که نیوزیلند سیاست بازی برای اعطاء  ویزای کار و تعطیلات به خارجی ها داره و  عده زیادی برای کار به این کشور میان. یک دلیل دیگه هم میتونه این باشه که سفر به نیوزیلند تقریباً آرزوی هرکسیه که اهل سفره و همین باعث شده که توریست های زیادی هم توی این کشور دیده بشن. حضور این همه خارجی از اقصی نقاط دنیا برای من توی این مدت هم جنبه های مثبت داشته و هم منفی. جنبه منفی موضوع اینه که برای من که می خوام با افراد محلی آشنا بشم و توی جامعه جا بیفتم کار رو سخت کرده اما جنبه مثبتش اینه که توی این مدت دوستانی از کشورهای مختلف دنیا پیدا کردم و کلی چیز یاد گرفتم.


8-    درسته خارجی زیاده ولی تعداد امریکایی ها خیلی کمه!

توی این یک ماه و نیمی که در نیوزیلند زندگی می کنم و در بین خارجی هاییی که از کشورهای مختلف بودن، یک سری ملیت ها خیلی بیشتر به چشمم اومده. یک عالمه انگلیسی، حتی بیشتر از اون آلمانی، حدس بزنید چند تا امریکایی دیدم؟! بجز خودم یه دونه!!!! واقعاً موندم این همه صحبتش هست که کلی امریکایی اینجا زندگی می کنه واقعاً کجا هستند!
 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند