X
تبلیغات
زولا

مصاحبه شغلی بدون ترس - قسمت ششم (استراتژی خود را کوک کنید)

1392/12/10 ساعت 10:22

پی نوشت1 : دوستان گل گلاب بابک و گلی  عزیز هم  APPROVED شدن!!!!. مبارکشون باشه 


من با همه وجودم دنبالش هستم (Vincent Van Gogh)

استراتژی خود را کوک کنید

 

شاید تصور کنید الان کاملا آماده اید که در یک مصاحبه کاری شرکت کنید، ولی عجله نکنید. اگر این چند مورد رو لحاظ کنید با اعتماد بنفس و آمادگی خیلی بیشتری به مصاف مصاحبه کننده خواهید رفت:

 1.        چند تا معرف و توصیه جور کنید. (لازم نیست از بیل گیتس یا استیو جابز مرحوم باشه)
 2.        یک پوشه تر و تمیز و شیک حاوی مستندات ضروری از قبیل نسخه ای از رزومه، لیست معرف ها و توصیه نامه ها آماده کنید (کلا 2 زار بیشتر خرج بر  نمیداره )
 3.        مطمئن باشید باد، باران، برف، کولاک، بوران، کوران، طوفان، سونامی، تورنادو و از این قبیل نمیاد . نکنه دیر برسید سر قرار

 

توصیه نامه ها

به احتمال زیاد شما تاکنون چند شغل را تجربه کرده اید و اینکه الان دنبال کار می گردید میتونه ناشی از دلایل مختلف باشه. چه بسا مشکلاتی در شغل های قبلی با مدیران خود داشته اید ولی بهرحال اگر بتونید توصیه نامه در سربرگ رسمی شرکت از مدیران قبلی داشته باشید بسیار مفید خواهد بود. بطور کلی یک مصاحبه کننده از 3 منبع اصلی راجع به شما کسب اطلاع و نهایتا راجع به شما قضاوت می کنه:

 1.        آنچه در رزومه راجع به خودتان قلم فرسایی کرده یا در مصاحبه باب سخن گشوده اید
 2.        آنچه معرفین و دیگران از طریق توصیه نامه یا طرق دیگر راجع به شما گفته اند
 3.        آنگونه که در عمل رفتار و برخورد کرده اید

از آنجاییکه هر استخدام جدید هزینه های پنهان و آشکار زیادی برای شرکت در بر خواهد داشت طبیعیه که دقت زیادی در استخدام شما داشته و سعی در کسب حداکثر اطلاعات داشته باشه. لذا شک نکنید ارزشش رو داره که مستقیم یا غیر مستقیم از رئیستون بخواهید که توصیه نامه ای حاوی مطالب زیر براتون بنویسه:

 1.        برخی از مهارت های ارزشمند شما
 2.        بعضی از خصلت های شخصی شما
 3.        تعدادی از دست آوردها و کمک های شما به شرکت
 4.        کارایی که داوطلبانه انجام داده اید
 5.        جایزه ها، تقدیرنامه هایی که گرفته اید
 6.        اینکه چقدر شرکت داغدار و غصه دار رفتن شما از شرکت هستند 
 7.        به کارفرماهای آینده توصیه کنند قدر این تافته جا بافته (شما رو میگم) رو بدونن 
 8.        اینکه اگه لازم باشه میشه با ایشون (رئیس قبلی شما) تماس گرفت

یه چیزی مثل این نامه.

معمولا مدیران فعلی نیتش رو دارند که براتون توصیه نامه بنویسن ولی وقتش یا حالش رو ندارن. لذا بد نیست پیشنهاد کنید که خودتون نامه رو بنویسید و اونها ویرایش و تصحیحش کنن.

وقتی برای مصاحبه میرید، سعی کنید 3 تا از این توصیه نامه رو همراهتون داشته باشید تا در صورت نیاز و اشاره مصاحبه کننده بعنوان برگ برنده اونها را رو کنید. لازم نیست قبل از مصاحبه توصیه نامه رو به مصاحبه کننده برسونید چون اولا طرف فرصت مطالعه اش رو نداره و ثانیا برگ برندتون سوخته میشه. مطمئن شوید که توصیه کننده شما در جریان استخدام احتمالی شما هست و خلاصه اگر باهاش تماس گرفتن سوتی بده: هان؟ حسین؟ کی هست حالا؟ (دود شدم رفت )

 

معرف ها

معرف ها (همکاران، مدیران قبلی) هم نقشی مشابه توصیه نامه ها ایفا می کنند با این تفاوت که قبلی نوشتاری و این یکی شفاهی است. لازم است معرف گوش بزنگ باشد تا اگر تماسی از طرف کارفرما داشت بخوبی بتواند طرف را توجیه کند J. جهت آمادگی معرف، نسخه ای از رزومه خود، کمی درباره شغل هدف و یک تشکر آبدار J برایش بفرستید. این را هم احتمال دهید که یک شرکت بزرگ مدیران و کارمندان خودش رو از دادن توصیه و معرف شدن منع کرده باشه که در این صورت مجبورید برید سراغ شرکت های قدیمی تر. در بدترین حالت اگر از محل کار و همکاران و مدیران قبلی نا امید شدید برید سراغ یکی یا چند تا از موارد زیر:

 •          یک آدم نسبتا شناخته شده که شما را از نظر خصلت های فردی از قبیل صداقت، امانت داری و مورد اعتماد بودن، تایید کند
 •          یک معلم یا استاد قبلی که شما را از نظر توانایی در حل مشکل، سرعت در یادگیری و پایبندی به زمان بندی، مورد تایید قرار دهد
 •          عضوی از باشگاه ورزشی یا داوطلبان که شما هم عضوش هستید، شما را از لحاط مهارت های و ویژگی های فردی تصدیق کند

بسیاری از مردم از اینکه معرف باشند یا برای کسی توصیه نامه بنویسند، احساس خوبی دارند و در واقع از انجام این کار احساس محترم و مهم بودن می کنند. پس بجنبید و 3 تا از معرف های تپل مپل J را گلچین کنید و اطلاعات دقیقشون رو توی یک برگه آماده کنید تا به موقع تحویل کارفرما بدید مثل این نمونه.

 

پوشه مدارک

پوشه مدارکی که قبلا آماده کرده اید را در ابتدای مصاحبه و پس از چاق سلامتی اولیه به مصاحبه کننده تحویل دهید (دو دستی و با احترامات لازمه. آورین بچه خوب و نازنین ). برای وی توضیح دهید که پوشه حاوی رزومه و برخی اطلاعات دیگه است که ممکنه بدردش بخوره. اگر مصاحبه کننده تصمیم گرفت که پوشه را باز کند و درجا آنها را مطالعه کند، بدون اینکه حرف بزنید منتظر شوید تا مطالعه اش را تمام کند.

 

رسیدن به موقع سرقرار

قبل از اینکه سراغ بخش دوم کتاب بریم و یه دور مراحل مصاحبه رو گام به گام با هم مروز کنیم، یاداور میشم که حتما مسیر رو از نظر فاصله، ترافیک و وضعیت جوی بررسی کنید که یه موقع دیر سر قرار نرسید. بد نیست روزهای قبل این مسیر رو یکی دوبار امتحانی برید تا تخمین خوبی از طول کشیدنش داشته باشید. اگر با ماشین خودتون میرید عنایتی به محل پارک هم داشته باشید تا روز موعود سرگردان جای پارک نشید. در روز مصاحبه هم نیم ساعت خطا رو در نظر بگیرید و زودتر راه بیفتید.

 

چک لیست قبل از مصاحبه

تا اینجای کار شما باید موارد زیر را در جیب داشته باشید:

 •          20-25 تا مهارت که دارا هستید یا دوست دارید انجام بدید
 •          20-40 تا گزاره Q
 •          مقادیر مورد نیاز معرف و توصیه نامه
 •          اطلاعات وافی راجع به شرکت
 •          کفشا رو پوشیده، چتر بدست، سوئیج ماشین در جیب

 

ببینم چکار می کنید

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند