X
تبلیغات
زولا

کشکول شیخ کیوی !!!

1392/04/17 ساعت 17:39

 

در طول 2 سال گذشته که با وبلاگ در ارتباط بوده ام، نکات پراکنده زیادی مطرح شده و جوابهای متنوعی نیز به آنها داده شده است. علاوه بر این موارد زیادی را نیز شخصا برخورد کرده ام یا از برخی دوستان شنیده ام که احیانا در وبلاگ مطرح نشده است. بنظرم رسید مجموعه ای از تجربیات را در قالب یک کشکول (برگرفته از کشکول شیخ بهایی) و بصورت پرسش و پاسخ عرضه کنم که امیدوارم مفید واقع شود.

   

آیا آفیسر ممکن است اشتباه کند و آیا می توان وی را متقاعد کرد؟

قطعا ممکن است آفیسر مثل هر انسان دیگری اشتباه کند. این اشتباه معمولا در اثر عدم دسترسی به مدارک و اطلاعات کافی بوجود میاد. در بسیاری اوقات با توضیحات مستدل، منظم و مشروح می توان وی را متقاعد کرد، در غیر این صورت لازم است با مشورت با خود وی هر گونه مدرکی که نگرانی وی را رفع کند ارائه داد. در بسیاری از اوقات آفیسر بر اساس استانداردهای بین المللی مدرکی را از ما می خواهد که ممکن است تهیه آن برای ما غیر ممکن یا مشکل باشد، در این قبیل موارد می توان با ذکر توضیحات کافی مدرک جایگزین را به وی عرضه کرد. در کل بحث و چانه زنی با آفیسر در بعضی مواقع توصیه می شود به نحوی که در نهایت هم او به اطلاعات مورد نیاز برسد و هم برای ما کمترین دردسر و زحمت را داشته باشد.

 

چه معیارهایی در مورد آفیسر قطعی است؟

به نظر من 2 معیار اساسی در مورد هر آفیسری صادق است. اول اینکه آفیسر هم مثل ما انسان است، ممکن است اشتباه کند، ممکن است مریض شود و چند روز سر کار نیاید یا سرش خیلی شلوغ باشد و جواب ایمیل های ما را ندهد و الی آخر و لذا بسیاری از گمانه زنی ها در مورد وی بیهوده است. دومین معیار این است که کلیه آفیسرها صرفا بر مبنای قانون و پالیسی های ذکر شده در آیین نامه های قانونی اداره مهاجرت عمل می کنند و نه هیچ چیز دیگر. البته هیچ کدام از اینها مانع از برقراری ارتباط محترمانه و منطقی نیست.

 

چطور متوجه شویم که آفیسر ایمیل ارسالی ما را خوانده است؟

یک روش که بصورت نامحسوس این امکان را به ما می دهد، استفاده از Bananatag Extension در مرورگر کروم است که موجب می شود به محض باز شدن ایمیل توسط گیرنده، با دریافت یک ایمیل از این موضوع مطلع شویم. البته این موضوع موکول به این است که ویژگی مشاهده تصویر توسط گیرنده ایمیل فعال باشد.

 

آیا آفیسر قطعا ایمیل به محل کارها می فرستد؟ چه زمانی؟

به احتمال قریب به یقین اینکار را می کند و معمولا این اتفاق بلافاصله بعد از تعیین آفیسر رخ می دهد. عدم دریافت پاسخ از محل کار می تواند باعث طولانی شدن پروسه پرونده تا مدت نامعینی شود.

 

چگونه از ارسال ایمیل آفیسر به محل کار مطمئن شویم؟

هیچ تضمینی نیست که آفیسر ما را از ارسال ایمیل به محل کارها مطلع کند و با توجه به وضعیت شرکت ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی ایرانی هیچ تضمینی نیست که ایمیل ارسالی آفیسر دریافت شود، خوانده شود و پاسخ داده شود. پس چاره چیست؟ لازم است با هر دو طرف در ارتباط باشیم و این لینک را بر قرار کنیم. از طرفی از آفیسر بپرسیم آیا ایمیلی فرستاده یا نه و از طرف دیگر از محل کارها بخواهیم گوش به زنگ باشند و بخصوص اسپم ها را از نظر دور ندارند. تجربه ای که به کرات تکرار شده است گم شدن ایمیل آفیسر در لیست اسپم هاست بخصوص اگر از نرم افزار outlook و نرم افزارهای مشابه pop3 استفاده شود. در موارد حاد از آفیسر یا محل کارها بخواهید که ایمیل های ارسالی خود را به آدرس ایمیل شما رونوشت کنند تا از آن مطلع شوید.

 

آیا ویزای رزیدنت قابل خریدن است؟ چه چیزی باید در مقابل عرضه کرد؟

در کمال تعجب باید بگویم بله قابل خریدن است. منتهی واحد پولی اش متفاوت است. اگر می خواهید یک ویزای رزیدنت بگیرید باید از همین حالا شروع کنید به اندوختن هزینه آن. اگر بتوانید در مصاحبه دست پری از موارد زیر داشته باشید نونتان در روغن است:

-نشان دهید تلاش زیادی برای کاریابی کرده اید و احیانا پاسخ های امیدوار کننده ای دریافت کرده اید

-روشن کنید که اطلاعات زیادی راجع به چشم انداز شغلی، آشنایی با نیوزلند و زندگی در آنجا دارید و خود را برای همه چیز آماده کرده اید

-نشان دهید از سطح زبان خوبی از نظر شنیدن و صحبت کردن برخوردارید و می توانید گلیم خود را در مصاحبه با کارفرماهای احتمالی در آینده بیرون بکشید

- شخصیتی منطقی، واقع نگر، دارای اعتماد بنفس و در عین حال امیدوار و خوش بین از خود عرضه کنید

 

چطور می توان آفیسر را از خواب بیدار کرد؟

بد نیست هر چند وقت یکبار آفیسر را سیخونکی بهش زد تا از خواب بلند بشه. بهترین وسیله برای اینکار هم ارائه پاسخی از یک رکروتر یا کارفرما است مبنی بر اینکه شما دارای توانایی ها و ویژگی های خوب و مورد نیازی هستی و انشالله زودتر تشریف میارید تا فرش قرمز را در فرودگاه اوکلند برایتان پهن کنیم و از این قبیل. شک نکنید این قبیل ایمیل ها تاثیر مثبتی داره و حتی میتونه پروسه مهاجرت را سریعتر کند.

 

مشی و منش کلی ما در پروسه مهاجرت چگونه باید باشد؟

بنظرم بطور کلی مثل بقیه زندگی باید مشی و منش اعتدال را در پیش بگیریم و از افراط و تفریط بپرهیزیم. چه در مکاتبات با آفیسر، چه در ارسال مدارک، چه در مصاحبه، چه حتی نزد خودمان و افکار مثبت و منفی که در طول پروسه مهاجرت ما را رها نمی کنند.

 

چطور دوره طولانی صبر و انتظار را طی کنیم؟

میدانم تحمل و گذراندن این دوره انتظار تا رسیدن به ویزا آسان نیست ولی بطور کلی توصیه ام این است که همواره امیدوار باشید، آمادگی خودتان را حفظ کنید و همزمان بیخیال باشید و آنرا رها کنید تا به سر منزل مقصود برسد. بین خودتان و خداوند تقسیم وظایف کنید.

 

از سکوریتی چک چه می دانیم؟

بقول بوعلی سینا همی دانم که نادانم. در حقیقت اطلاعات بسیار ناچیزی در مورد سکوریتی چک وجود دارد از جمله اینکه:

-این موضوع کاملا خارج از اراده و دستان آفیسر است و توسط سازمان و اداره دیگری انجام می شود

-زمان قابل پیش بینی ندارد ولی قطعا هر چه ریسک کشوری بالاتر باشد، سکوریتی چک شهروندان آن کشور طولانی تر خواهد بود

-ممکن است داشتن سفرهای طولانی مدت خارج از کشور (در حد اقامت چند ماهه یا چند ساله) این پروسه را طولانی تر کند

-داشتن سوابق رسمی نظامی غیر اجباری این پروسه را طولانی تر می کند

 

تا چه حد مجازیم به آفیسر دروغ بگوییم؟

تحت هیچ شرایطی مطلب خلاف واقعی که قابل دفاع نباشد یا مدرکی در اثبات آن نداشته باشید، را مطرح نکنید. البته ممکن است نخواهید همه واقعیت ها را بگویید بخصوص اگر از شما خواسته نشده باشد که این موضوع منافاتی با موضوع مورد بحث ندارد.

 

آمادگی آیلتس همسر را از کی شروع کنیم؟

به تجربه ثابت شده که بسیاری از همسران شخص اصلی این موضوع مهم را موکول به گرفتن ویزا می کنند یا آنرا به تاخیر می اندازند. این موضوع منجر به این می شود که در بسیاری از مواقع غافلگیر شوند (با مشخص شدن سریعتر از انتظار پرونده)، دریافت ویزایشان به تاخیر بیفتد، دچار استرس شوند (بخصوص در آن وانفسای دریافت ویزا با کلی کار و مشغله) یا خدای نکرده متحمل هزینه سنگین ESOL شوند. پس تا دیر نشده دست بکار شوید و خودتان را برای آیلتس آماده کنید بخصوص که هیچ اطمینانی از برگزاری منظم و قابل پیش بینی آزمون آیلتس در ایران وجود ندارد.

 

در پول ماندگان چه کنند؟

گاهی اوقات پیش میاید افرادی که امتیازشان کمتر از 140 است ماهها در پول بمانند یا حتی EOI را هم نفرستند. چه می شود کرد؟ بنظر می رسد حداقل کاری که (در صورت امکان) می شود کرد تلاش جهت استفاده از امتیاز همسر است بخصوص اینکه نمره آیلتس 6.5 همسر سرمایه بسیار با ارزشی در آینده خواهد بود.

 

مهمترین عنصر نزد آفیسر چیست؟

بنظر می رسد مهم ترین پارامتری که نزد آفیسر تعیین کننده است توانایی شما در کار پیدا کردن است. لذا هر عاملی که این ذهنیت را در آفیسر تقویت کند به پیشرفت و گرفتن نتیجه خوب از پرونده کمک می کند. مثال های زیر به درک بهتر مطلب کمک می کند:

-تلاش های مستمر شما در کاریابی و ارسال نتایج خوب گرفته شده به آفیسر

-تهیه یک پروفایل حرفه ای جذاب در لینکدین و تقویت ارتباط با رکروترها. خدا را چه دیدید؟ شاید آفیسر بصورت نا محسوس سری به پروفایل شما در لینکدین بزند و گوشه چشمی به آن داشته باشد

 

قبل از مصاحبه چکار کنم که مصاحبه راحت تری داشته باشم؟

تصور کنید قرار است با فردی برای اولین بار ملاقات داشته باشید. طبیعی است کمی استرس داشته باشید و سئوالاتی از این دست از خودتان بپرسید؛ طرف چه شکلی است، آیا خوش اخلاق است، چطور صحبت می کند و از این قبیل سئوالات. حال اگر این شخص جدید آفیسر پرونده باشد که ریش و قیچی دست اوست که دیگر موضوع مضطرب کننده تر نیز می شود. خوب چکار می شود کرد؟ کارهای مختلفی می شود کرد که بصورت تیتروار ذکر می کنم:

-آفیسر را در فیسبوک، لینکدین یا جای دیگری پیدا کنید و با چهره، وجنات و احیانا علاقه مندی هایش آشنا شوید

- بهانه ای پیدا کنید و با وی تماس بگیرید و چاق سلامتی کنید

-مثل کسی که برای اولین بار به دیدار محبوب خود می روید، ببیند آفیسر دوست دارد از شما چه چیزی در مصاحبه بشنود تا بله را بگوید

 

آیا می شود مدرکی را از آفیسر پس گرفت؟

چرا که نه. بسیاری اوقات پیش می آید که به یکی از مدارک اصلی نزد آفیسر بخصوص شناسنامه احتیاج مبرم پیدا می کنیم. در این قبیل موارد هیچ اشکالی ندارد که با ذکر دلیل از آفیسر بخواهیم آنرا برایمان پس بفرستد. البته برخورد آفیسرها با این موضوع یکسان نیست. برخی مثل آفیسر عزیز خود من خیلی سریع، راحت و حتی بدون طلب هزینه پست آنرا ارسال می کنند و برخی دیگر توقع دارند بلافاصله آنها را برگردانید. در مجموع به نظر می رسد اگر دلایل متقنی داشته باشید هیچ آفیسری اصراری بر نگهداشتن مدارک نداشته باشد.

 

چه حرفهایی را هرگز به آفیسر نگوییم؟ با چه ادبیاتی با آفیسر صحبت کنیم؟

هرگز نباید با آفیسر از در احساسات وارد شد. هر گونه صحبتی که حاکی از انتقاد به شخص وی یا سیستم مهاجرتی باشد قطعا نباید گفته شود. هم چنین هیچگاه احساسات شخصی که نشان دهنده هیجانات روحی و روانی ما باشد را نباید علنی کنیم. بطور کلی بهترین نوع بیان آن است که محترمانه باشد، جامع و مانع باشد و حاشیه پردازی بیش از حد نکند و بطور خلاصه یک متن نسبتا حقوقی خوب و با ادبیات قوی باشد.

 

آیا درست است ارتباطی خارج از مجرای قانونی مهاجرت با آفیسر برقرار کنیم؟

به هیچ عنوان این کار درست نیست. در جوامع مترقی و در پرونده های حقوقی و قانونی از این قبیل، هر گونه تلاش در جهت ایجاد ارتباط خارج از مجرای قانونی از قبیل فیسبوک، ایمیل شخصی و غیره تعبیرات منفی داشته و حتی می تواند منجر به رد شدن پرونده شود.

 

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند