X
تبلیغات
رایتل

مهاجرت کاری یا ویزای کاری

1390/01/06 ساعت 23:03

اول از همه، من هم هر چند دیر، از طرف خودم سال نو رو به همه تبریک میگم و امیدوارم که همه به اونچه که دلشون می خواد تو سال جدید برسن و روزهای سرشار از پویایی رو پیش رو داشته باشند.
این پست را از این بابت می نویسم که احساس می کنم در رابطه با ویزای کار نیوزیلند برای بعضی ها سو تفاهم پیش آمده است. سو تفاهم از این لحاظ می گویم که شاید خیلی ها فکر کنند که کار در نیوزیلند بهتر از جاهای دیگر دنیا پیدا می شود و فاکتورهای لازم برای پیدا کردن کار در نیوزبلند خیلی کمتر از جاهای دیگر دنیاست. در صورتی که واقعیت چیز دیگریست. این را از این لحاظ می گویم که بالشخصه چند وقتی درگیر پیدا کردن کار در نیوزیلند بوده ام.


خیلی راحت بگویم: اگر تخصص دارید که به کشورهای دیگر دنیا بخورد و اگر قصد مهاجرت دارید، بهترین روش مهاجرت و سریعترین روش، پیدا کردن کار در کشورهای دیگر است، چه نیوزیلند باشد، چه در آلمان باشد و چه در کانادا. اکثر ویزاهای کار در دنیا هم به پاسپورت همان کشور ختم می شوند! گفتم کار تخصصی، چون اکثر کشورهایی که سرشان به تنشان می ارزد برای کار غیر تخصصی اقامت نمی دهند!


به نظر من فاکتورهای زیر در پیدا کردن کار تخصصی ایرانی ها بیشترین تاثیر را دارند:

1- اکثر ایرانی ها سابقه کار بین المللی ندارند.

2- اکثر ایرانی ها با رزومه نویسی آشنایی کافی ندارند.

3- ضعف زبانی چه انگلیسی و چه زبان رسمی کشور مربوطه

4- عدم آشنایی با روش های پیدا کردن کار

5- عدم داشتن دانش کاری قابل قبول حتی در کار مرتبط با سابقه کار وطنی

6- پنهان کاری هموطنان در راهنمایی دیگر هموطنان

7- عدم داشتن مدارک بین المللی


این ها واقعیت هایی است که به هم مرتبطند. شاید چیز دیگری که می شود عنوان کرد این است که اگر در ایران چند نفر زیر دستتان کار می کنند و به قول معروف خیلی کارتان درست است، این انتظار را داشته باشید که در محیط کاری جدیدتان چند نفر بالای دستتان کار کنند!! حداقل به تجربه من، به خصوص در کشورهای صنعتی نفرات با قابلیتهای منحصر به فرد، تعدادشان و کیفیت کارشان در مقایسه با ایران قابل مقایسه نیست.


می توانید در وبلاگهای زیادی که در رابطه با کانادا هستند، به طور نمونه ببینید که خیلی ها که در ایران کار تخصصی و در سطح بالا انجام می دادند، اکنون کار غیر تخصصی انجام می دهند که دلیلش می تواند یکی از دلایل بالا باشد.


تفاوتی که کشوری مثل نیوزیلند با کشورهای دیگر دارد این است که اگر کار پیدا کنید، خیلی سریعتر نسبت به کشوری مثل سوئد که 5 ساله ویزای دائم می دهد ویزای دائم می گیرید. وگرنه مشکل پیدا کردن کار کماکان مثل سایر کشورها باقی است. 


شکل های زیر آماری را از نرخ بیکاری در نیوزیلند، کانادا و انگلیس نشان می دهند. 

اگر بتوانید این 1 درصد را به کاناداییها و انگلیسی ها تخفیف بدهید!، می بینید که تفاوت معنی داری بین نرخ بیکاری در کانادا، انگلیس و نیوزیلند وجود ندارد. اگر دنبال کار می گردیم، احتمال پیدا کردن کار در این سه کشور انگلیسی زبان به صورت کلی بسیار نزدیک هم است، تفاوت شاید در نوع شغل ها و عوامل دیگر باشد، وگرنه احتمال پیدا کردن یا پیدا نکردن کار یکیست. این قابلیت های ماست که می تواند به پیدا کردن و یا پیدا نکردن کار بینجامد و مشکل کار پیدا کردن برای همه جا هست. 


دست آخر، چیز دیگری که برای نیوزیلند هست و شاید هم همین است که سو تفاهم برای ویزای کار نیوزیلند ایجاد کرده است، این است که ویزای همراه نفری که برای تحصیل، ویزای تحصیلی گرفته هست می تواند ویزای کار باشد. این به معنی پیشنهاد کاری و یا کار نیست، نوع ویزا، ویزای کاری است که به نفر همراه دانشجو اجازه کار داده می شود.


(من ترجیح دادم که این پست رو با توضیحی که خانم سپیده توی کامنت ها نوشتن تکمیل ترش کنم. معمولا در رابطه با پیدا کردن کار در نیوزیلند، شغلهایی هستند که تنها کسانی می تونند اقدام بکنند که اجازه کار در نیوزیلند داشته باشند. این جور کارها معمولا اگر از خارج ار کشور اقدام بشه، جوابی گرفته نمیشه. ولی اگه از داخل کشور اقدام بشه، مطمئنا جواب چه مثبت و یا چه منفی می گیرید. ولی کارهایی که براش مشخص شده که از همه جای دنیا میشه اقدام کرد، قضیه اش فرق می کنه. پشتکار داشتن توی پیدا کردن کار و پیگیری در مراحل مختلف، یک آیتم خیلی مهمه که نقش مهمی رو در پیدا کردن کار ایفا می کنه.)


روز و شبتان خوش / ناصر

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند