از فرودگاه تا خونه

1390/02/22 ساعت 06:22

توی نیوزلند مثل خیلی از کشورهای دنیا و برعکس خیلی از کشورهای دیگه شما نمی تونید پولی غیر از دلار نیوزلند رو خرج کنید. پس حتما وقتی وارد کشور می شید یا حتما با خودتون دلار نیوزلند داشته باشید و یا توی فرودگاه مقداری پول Change کنید. 

فرودگاه و گمرگ نیوزلند به عنوان سخت گیر ترین ها معروف هست و جریمه های سنگینی برای این موضوع داره. پس حسابی مراقب باشید.

نمی خوام وارد جزئیات بشم. خودتون می تونید موارد ممنوع و غیره رو توی سایت اشون ببینید اما فقط یه نکته رو فراموش نکنید و اون اینکه هرچیزی رو که همراه دارید از لحاظ خوراکی و موادی که براش محدودیت هایی قایل هستند توی کارت هایی که توی پرواز بهتون می دید کامل بنویسید. همین طور اگر پول با خودتون همراه دارید حتما ذکر کنید. اینطوری اگر هم بخواهید به چیزی گیر بدهند چون قبلا اعلام کردید مشکلی برای خودتون پیش نمیاد و در نهایت ممکنه یه کیسه پسته و .. دور ریخته بشه.

اگر می خواهید می تونید بار زیادی رو قبلا بفرستید و بعد توی فرودگاه تحویل بگیرید. یه چیزهایی واقعا ارزش داره که از ایران بیارید چون واقعا باید اینجا چندیدن برابر پولش رو بدید و در ضمن نه با اون کیفیتی که می خواهید که خودش بحث جدایی داره. 


فرودگاه های اینجا خیلی کوچیک هستند و بی نهایت مرتب و فرودگاه اوکلند جز بهترین های دنیا به حساب میاد. 

اگر می خواهید از فرودگاه به محل اقامتتون برید ۴ تا راه وجود داره.

۱- تاکسی

۲- دوستاتتون بیان دنبالتون

۳- Shuttle

۴-کرایه ماشین


اینجا تاکسی واقعا انتخاب اخر هست. چون بی نهایت گرونه و من واقعا متاسفم که روز اول اومدم نمی دونستم راه های دیگری هم هست برای رسیدن به مقصد. معمولا اینجا تاکسی ها رو فقط شرکت ها بیشتر استفاده می کنن و یا کسانی که شب می خوان از کلاب ها برن خونه .. مثلا از فرودگاه تا City Center حدود ۱۷۰ دلار حدودا پول تاکسی می شه که واقعا نمی ارزه.


بهترین راه گرفتن Shuttle هست که در واقع همون ون خودمونه و معمولا ۵ الی ۶ نفر باهم سوار می شن.

شما اصلا نمی خواهید در این مورد نگران چیزی باشید. شما فقط از سالن فرودگاه میاید بیرون و می رید قسمت shuttle ها و ادرستون رو به یه راننده می دید و اونها خودشون مسیرش رو و مسافر هاشو هماهنگ می کنه و مدت زمان رسیدن به مقصد هم اصلا با تاکسی فرقی نداره. 

از فرودگاه تا City Center برای دو نفر حدود ۵۰ دلار می شه. 


گزینه بعدی کرایه کردن ماشین هست. می تونید به صورت انلاین و با داشتن کردیت کارت از قبل ماشین رو برای لحظه ورودتون کرایه کنید و همونجا توی فرودگاه تحویل بگیرید. هرچند وقت بخواهید دستتون باشه و بعد هم به دفاترشون توی شهر تحویل بدید. قیمتش هم نسبتا مناسب هستش. از روزی ۱۰ دلار تا روزی ۴۰ دلار اینها و بیشتر :البته بستگی داره چه جور ماشینی می خواهید بگیرید. اما خوب ۲ تا مشکل وجود خواهید داشت. یکی اینکه رانندگی در نیوزلند در جهت عکس ایران هست و قطعا مدتی طول می کشه که بهش عادت کنید و دوم اینکه مسیر ها رو بلد نیستید. اما خوب در نهایت این انتخاب برای اینده نزدیکتر که شاید بعد از یکی دو هفته دونستنش بد نباشه. 


نمی دونم شاید تا اینجا اگر سوال خاصی دارید خوشحال می شم کمک کنم. توی پست بعدی حتما از جاهایی که می تونید برای اقامت اولیه استفاده کنید هم براتون می نویسم.


><><><><><><><><>


اینها یه سری مواردی هستند که اجازه وارد کردنشون به نیوزلند رو ندارید. البته هرکدوم توضیحات داره که می تونید توی لینک زیر دقیق مطالعه کنید.

Money
Agricultural items
Domestic pets and animals
Radio transmitters and telecommunications equipment
Firearms and weapons
Medicines
Objectionable publications
Hookah pipes, water pipes and smoking utensils
Convention on International Trade in Endangered Species (CITES)

اینجا منظور این نیست که اقلام بالا رو اصلا نمی شه با خودتون داشته باشید بلکه محدودیت هایی دارن . مثلا میزان پولی که می برید اگر از مقداری بیشتر باشه باید حتما اعلام کنید. یا خوراکی هاتون رو اعلام می کنید و ممکنه فقط چک کنند و ایرادی هم نگیرند. حتما لینک رو بخونید و اگر سوالی داشتید حتما بپرسید. من یه ۵-۶ باری از این گمرک رد شدم و دیگه حسابی ابدیده شدم .. :)


http://www.customs.govt.nz/travellers/Arriving+in+New+Zealand/Prohibited+and+Restricted+Imports/default.htm


سپیده


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند