X
تبلیغات
رایتل

مشاغل داغ بازار - نوشتن رزومه و ...

1390/09/01 ساعت 02:39

سایت Seek.co.nz سایت بسیار خوبیه. هم برای پیدا کردن کار چون تعداد زیادی از کارهایی که توی بازار هست رو براتون لیست می کنه و هم در کنارش اطلاعات خیلی خوبی رو در اختیارتون می ذاره. اینکه شما چه درامدی حدودا خواهید داشت با توجه به نوع شغلت و یا اینکه چقدر بازار برای کار شما جا داره و غیره. امروز یه مطلب جالبی توش دیدم که فکر کنم خیلی خوبه که بدونید مخصوصا که بازار کار به خوبی چندیدن سال گذشته نیست و باعث نگرانی خیلی ها شده. (منظورم از چندیدن سال قبل از Recession هستش.)  

 

کارهایی که اگر کشور در هر وضعیتی باشه بیشتر از بقیه امنیت شغلی دارند رو لیست کرده:  

* آموزش - طبق پیش بینی تا سال ۲۰۱۶ رشد خیلی خوبی در این زمینه شغلی ها وجود خواهد داشت. معلمین - مدیرها - معلمین برای بچه های خردسال و در سطح دبستان و همین طور آموزش بچه ها و بزرگسالان غیر انگلیسی زبان که به عنوان TESOL همه جا شناخته می شند. Teaching English to speakers of other Languages.  

* مراقبت های پزشکی و بهداشتی - در این زمینه هم بدون در نظر گرفتن موقعیت اقتصادی و غیره کشور همیشه نیازمندی های شغلی زیادی وجود دارد. پزشکان - پرستاران - فیزیوتراپ و ... همچنین Natural Therapist مثل کسانی که ماساژ می دونند و Aromatherapy و .. هم بازار کاری خوبی دارند.   

 

* IT  - این هم که دیگه گفتن نداره. اگر در زمینه IT کار می کنید گرفتن بعضی Certificate ها در رابطه با کارتون می تونه به پیدا کردن کار اینجا بیشتر کمک کنه. مخصوصا در زمینه های .NeT Programming‌ - sharepoint - Project Management و Information Security 

  

* حسابداری - خلاصه که حسابداری هم بازار خوبی داره چون شرکت ها و ادم ها اگر در حال مردن هم باشند باید مالیات اشون رو بدن و الی اخر ..  

 

------------------ 

 

یکی دیگه از چیزهایی که خیلی دونستن اش لازمه تهیه رزومه کاریتون هستش. به محض گرفتن تائید نهایی برای ویزا اولین نگرانی ذهنی اتون می شه پیدا کردن کار و بهتر هست به محض گرفتن ویزا برای کار شروع به Applyکنید. یه خوبی سیستم اینجا این هست که رزومه اتون توی سیستم فراموش نمی شه و یا گم نمی شه. یعنی شاید ؛نه؛ های زیادی بشنوید ولی همون کسی که بهتون نه گفته ممکنه ۱ ماه بعد برای یه کار دیگه بهتون زنگ بزنه.  

اولین نکته ای که همه جا بهش اشاره می کنند داشتن رزومه ساده و واضح هست. اگر ۱۰ سال سابقه کار دارید به معنی نوشتن ۱۰ صفحه نیست. هیچ کسی ۱۰ صفحه رزومه شما رو نمی خونه.  

هیچ لزومی نداره برای روزمه Cover Sheet بذارید و مثل پروژه های دانشگاه و مدرسه صفحه اضافه روی رزومه فقط برای اطلاعات تماس و اسم و غیره داشته باشید. بهترین جا همون صفحه اول و اولین پاراگراف صفحه است.   

اطلاعاتی مثل جنسیت - سن - تجرد یا تاهل - مذهب و یا ملیت لزومی نداره که توی روزمه گفته بشه چون روی نحوه کار و قابلیت های شما تغییر ایجاد نمی کنه.

 در مورد شغل های قدیمی تر مثلا ۸ سال پیش می تونید کمتر توضیح بذارید تا شغل های جدید تر. اگر به نظرت شرکتی که براش کار کردید اسم و رسم دار هست اسم شرکت رو اول بذارید و بعد سمت خودتون و یا برعکس اگر سمت خوبی داشتید اول سمت هاتون رو بذارید بعد اسم شرکت رو .. ولی هر روش رو می رید برای تمام لیست و تمام جاهایی که کار کردید به یک نحو اطلاعات رو لیست کنید. برای شرکت های قدیمی تر احتیاج به تاریخ دقیق نیست و می تونید مثلا بگید سال ۲۰۰۰ و ..   

فقط وظایف و کارهاتون رو لیست نکنید .. سعی کنید بیشتر اونچه که در اون شرکت کسب کردید و یا ایجاد کردید بنویسید.  فکر کنیم در این مورد اگر چند تا مثال بخونید خیلی کمک کنه. 

 

در مورد تحصیلات و یا مدارکی که دارید اونی رو که جدیدتره اول بذارید. نوع مدرک - تاریخ دریافت و اسم محلی که مدرک رو گرفتید کفایت می کنه.  

 

همیشه و همیشه برای هر شغلی ازتون می خواد که چند نفر رو در شغل های قبلی معرفی کنید تا بتونن باهاشون تماس بگیرند و درمورد شما سوال کنند. حتما قبلا باهاشون هماهنگ کنید در این مورد و اگر انگلیسی بدونن که خیلی خوبه. ایمیل کار فرد و شماره تماس و همین طور Skype ID اگر داشته باشید خیلی خوبه.   

 

حتما از فونت های خوانا استفاده کنید. از فضای صفحه خوب استفاده کنید تا طول رزومه کمتر بشه. حتما گرامر و صحت لغات استفاده شده رو چک کنید.  

از فونت ها ریز و ایتالیک استفاده نکنید. عکس اتون رو توی رزومه نذارید.  

حتما برای هر شغلی با توجه به نیازمندی های اون شغل رزومه اتون رو تغییر بدید. شاید لازم بشه چند خط از کارهایی که کردید و بیشتر مرتبط هست رو پررنگ تر کنید و چند تا چیز رو که نامربوط هست حذف کنید و غیره ..  

حتما چند تا مثال از رزومه ها رو جستجو کنید و ببینید.  

من این مطالب رو از سایت Seek.co.nz خوندم.

 

یادم نمیاد در مورد Interview چیزی نوشتم قبلا یا نه. اگر نه بگید حتما براتون بنویسم.  

سپیده

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند