X
تبلیغات
رایتل

پاسپورت نیوزیلند

1390/10/24 ساعت 22:26

هر شهروند مقیم نیوزیلند 16 سال به بالا می تواند برای دریافت پاسپورت نیوزیلندی اقدام کند. کلا 4 نوع پاسپورت وجود دارد:

1- پاسپورت معمولی (با جلد سیاه) در شکل زیر

2- پاسپورت دیپلماتیک (با جلد قرمز)

3- پاسپورت رسمی (Official passport) برای نمایندگان بازرگانی نیوزیلند (جلد سبز)

4- مدرک مسافرت اضطراری (جلد سیاه)عکس سرخس (flora) معروف نیوزیلندی در رو و پشت جلد پاسپورت، اونو از پاسپورت خیلی از کشورها متمایز می کنه. علاوه بر اون پشت جلد نقشه کشور نیوزیلند هم به تصویر کشیده شده و همین طور روی جلد نشان دولتی نیوزیلند به چشم می خوره. کلا جای خالی رو و پشت جلد دیده نمیشه و طراح همه جا رو پر کرده! ;)


در نشان دولتی هم که شکل اون رو در زیر می بینید، نمادی از تاج پادشاهی بریتانیا، یک زن اروپایی، یک رئیس قبیله مائوری و چیزای دیگه دیده میشه. تا قبل از استقلال نیوزیلند از بریتانیا در سال 1907، از نماد دولت بریتانیا استفاده میشده. روی جلد پاسپورت به زبان انگلیسی و مائوری عبارت "پاسپورت نیوزیلند" نوشته شده. 


مراکز صدور پاسپورت در شهرهای اوکلند، کرایسچرچ و ولینگتون واقع شدن. علاوه بر اون دفاتری در لندن و سیدنی (استرالیا) هم کار صدور پاسپورت رو انجام می دن. پاسپورت نیوزیلندی برای 5 سال صادر میشه و میتونه برای 5 سال تمدید بشه. 


برای مهاجرین نیوزیلند پاسپورت نیوزیلندی بعد از 5 سال صادر میشه به شرط اینکه:

1- 1350 روز در طی این 5 سال نیوزیلند زندگی کرده باشید و در ضمن در هر سال از این 5 سال، 240 روز را در نیوزیلند حضور داشته باشید. 

2- قصد این را داشته باشید که به زندگی خود در نیوزیلند ادامه دهید.

3- دانستن زبان انگلیسی (آفیسر مربوطه با توجه به تحصیلات، سابقه و نوع کار و همچنین مصاحبه حضوری نسبت به برآورده شدن این شرط اطمینان حاصل می کند).

4- نداشتن سو پیشینه


با داشتن پاسپورت نیوزیلندی برای مسافرت به چه کشورهایی نیاز به ویزا ندارید؟

نقشه زیر همه این کشورها رو نشون میده. کشورهایی که با رنگ آبی پر رنگ مشخص شدن، کشورهایی هستند که با داشتن پاسپورت نیوزیلندی نیاز به ویزا برای ورود به این کشورها ندارید. کشورهایی که با رنگ آبی آسمانی مشخص شده اند هم کشورهایی هستند که در بدو ورود ویزا برایتان صادر میشود. کشورهایی هم که با رنگ خاکستری مشخص شدن کشورهایی هستند که برای ورود به انها نیاز به ویزا دارید. در واقع پاسپورت نیوزیلندی یکی از معتبرترین پاسپورت هاست که در رده حدود 20 دنیاست و با داشتن اون می تونید به 163 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید./ناصر

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند