دریافت کد نظر سنجی وبلاگ و سایت

فضای کار در نیوزیلند - دو مهاجر

فضای کار در نیوزیلند

1391/09/24 ساعت 08:55

ما که هنوز نرفتیم از نزدیک ببینیم کیوی‌ها چطوری کار می‌کنن و اخلاق و کردارشون چه شکلیه. و البته که شنیدن کی بود مانند دیدن. تنها کاری که می‌تونیم بکنیم اینه که تو اینترنت و از این و اون در موردشون بپرسیم و بخونیم و ببینیم.  

در سایت workingin-newzealand مطلبی منتشر شده از خانمی به نام الی (Ali) که مشاور امور ویزا و پشتیبانی خود سایت و موسسه Workingin هست و از تجربیات خودش از کار در نیوزیلند و تفاوتهای اون با کشور اصلی‌اش (انگلستان) گفته. در ادامه مطلب ترجمه بخشی از این یادداشت رو می‌خونید: 

... دو کشور انگلستان و نیوزیلند شباهتهای بسیاری دارند. اما بی‌تردید تفاوتهایی هم وجود دارد. همه چیز از آنچا شروع می‌شود که شباهتها پایان می‌یابد و باید با تفاوتها روبرو شد. یک شغل جدید در کشوری جدید چیزی فراتر از یک جابجایی فیزیکی است. یکی از مهمترین چیزها این است که کشف کنید نیوزیلندی‌ها در محیط کار چگونه رفتار و با یکدیگر تعامل می‌کنند. 

فرهنگ انگلیسی‌ها و نیوزیلندی‌ها با یکدیگر تفاوت دارد و اگر تفاوتهای ایندو را بشناسید، بهتر می‌توانید خود را برای تغییرات پیش رو آماده کنید. 

نیوزیلندی‌ها جدی‌تر کار می‌کنند، اما فضای غیررسمی و دوستانه نیز در بینشان قوی‌تر است. معمولا در نیوزیلند می‌بینید که در اتاق رئیس به روی همه باز است و این موضوع کاملا با آنچه در انگلستان می‌بینیم متفاوت است. هر شغلی سیاسی کاری خاص خود را دارد، اما این موضوع به طور کلی خیلی کمتر به چشم می‌آید. همکاران در محیط کار معمولا برخوردی دوستانه و صریح دارند و معمولا خیلی راحت در مورد شما اظهار نظر می‌کنند؛ چه مثبت و چه منفی. این موضوع می‌تواند در اوایل کار کمی غافلگیرکننده باشد. شرکتهای نیوزیلندی که معمولا کوچکتر از شرکتهای انگلیسی هستند، مایلند کارکنانی داشته باشند که انعطافپذیر هستند و می‌توانند کارهای بعضا فراتر از وظایف محوله را نیز انجام دهند. شرکتها معمولا ساختار سازمانی کم عمق یا مسطح (flat) دارند و به همین دلیل مدیران میانی را کمتر در آنها می‌بینیم و ضمنا فعالیت‌ها و بخشهای سازمان نیز شفافتر هستند. 

در نیوزیلند احتمالا اوقات بسیار بیشتری را با همکاران خود سپری خواهید کرد. کیوی‌ها با همکاران خود رفت و آمد می‌کنند، چرا که شهرها غالبا کوچکتر هستند و زمان سفرهای شهری نیز معمولا کوتاهتر است. ورزش یکی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی نیوزیلندی‌هاست و خیلی از آخر هفته‌ها با مسابقه فوتبال داخل سالن و سایر ورزشها و صرف ناهار می‌گذرد. کیوی‌ها معمولا افراد مهمان‌نواز و مهماندوستی هستند و معمولا یکدیگر را به باربکیو یا میانوعده دعوت می‌کنند. البته هر رفتی آمدی هم دارد! 

حتما بارها و بارها شاهد استفاده از عبارت 'work-life balance' در خصوص تناسب کار و زندگی شهروندان در نیوزیلند بوده‌اید. در نیوزیلند این احساس را خواهید داشت که در محیط کار سخت‌تر و حتی بیشتر از انگلستان کار می‌کنید. یعنی ساعات بیشتری را به کار اختصاص می‌دهید. اما در عوض کارها سریعتر انجام می‌شود و ساختار بروکراتیک به آن معنا در نیوزیلند وجود ندارد و سازمانها چابکتر هستند. در سازمانهای نیوزیلندی سیاسی کاری نیز کمتر به چشم می‌خورد و سطح استرس کارکنان به مراتب پایین‌تر است. وقتی از محل کار خود خارج می‌شوید، دیگر به آن فکر نمی‌کنید. زمان بسیار کمتری را در رفت و آمد بین منزل و محل کار سپری می‌کنید و بنابراین وقت بیشتری را برای در کنار خانواده بودن خواهید داشت. در محل کار نیز فضا دوستانه‌تر، اجتماعی و مثبت است. بنابرین، کار کردن در نیوزیلند دلچسب‌تر است. 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
ما اینجا نظرات و تجربیات شخصی خود را به اشتراک می گذاریم این اطلاعات به هیچ وجه جنبه پیشنهاد و یا توصیه ای ندارد و نویسندگان هیچگونه مسئولیت قانونی برای مطالب بیان شده ندارند